Çay Demlemek Nasıl İyi olur ?

Charismax

Copyright @ Charismax
Katılım
3 yıl 9 ay 5 gün
Mesajlar
25,282
Tepkime puanı
8,726
Yaş
35
Konum
Memed' Home
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hal
cay-nasil-demlenir.md.jpg
Geleneksel içeceklerimizden bir tanesi olan çay, dünya genelinde de birçok kültür tarafından tüketilmektedir. Dünyadaki bütün çay türleri, Camellia Sinensis isimli bitkiden meydana gelir. Fermantasyon işlemine göre de bu bitkiden birçok tür üretilir. Çay nasıl demlenir sorusunun ise çok farklı yanıtları vardır. Her kültür, kendi yöntemine göre demleme işlemini gerçekleştirir. En iyi çay demleme yöntemi bazı püf noktalar göz önüne alınarak, başarıyla uygulanabilir. Genelde demleme işlemi siyah çay ürünleri ile gerçekleştirilir. Yeşil ya da beyaz çay demleme yöntemleri tamamen farklı şekillerde uygulanmaktadır.
Çaydanlıkta Çay Demleme
 • En iyi çay, porselen demlikte demlenir. Bakır ya da paslanmaz demlik ürünlerini de kullanabilirsiniz. Kullandığınız çayın kalitesi de, demleme kalitesinde önemli bir rol oynar.
 • Daha lezzetli çay demleme tarifinin başarılı olabilmesi için, organik ya da arıtılmış su kullanılması gerekir.
 • Taze ve uygun bir şekilde muhafaza edilen çay bitkileri tercih edilmelidir. Muhafaza işlemi oldukça önemlidir. Nemli olmayan ve ışık görmeyen yerlerde muhafaza işlemi sağlanmalıdır. Kavanozda saklama ve kiler ortamında muhafaza etme, en sağlıklı yöntem olacaktır. Böylelikle çay yapraklarının kuru kalması sağlanacaktır. Ayrıca demleme işlemi sırası hariç olmak üzere, mümkün olduğu kadar oksijen ile temas ettirilmemelidir.
 • Alt demlikte su kaynarken, üst demlik boş olmalıdır ve ısıtılmalıdır.
 • Su kaynarken çay demlemek yanlış bir hareket olacaktır. Fokurdama sağlandıktan sonra, demliğin altındaki ateş kapatılır ve fokurdamanın durması beklenir. Ancak o zaman demleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Demleme işlemini gerçekleştirirken, suyu olabildiğince yukarıdan dökülmelidir. Hava ile temas eden ve ideal ısıya sahip olan su, iyi bir demlemeyi sağlayacaktır.
 • Demleme işlemi tamamladıktan sonra çaydanlık, 20 dakika kadar kısık ateşte bekletilir.
 • 35 dakika içinde, demlenen çay tüketilmelidir. Ateşin üzerinden demlik alındığında tekrar, ateşin üzerine koyulmamalıdır.
Çay Makinesinde Çay Demleme
 • Satın alınan makinenin; porselen, cam ya da toprak bazlı malzemelerden olmasına dikkat edilmelidir.
 • Metal bazlı malzemeler ile üretilen çay kazanlarında ya da makinelerinde her ne kadar demleme işlemi gerçekleşse de iyi bir sonuç elde edilemez. Çay nasıl yapılır sorusunun cevaplarından birisi de budur.
 • Makine haznesinde demleme işlemi gerçekleştirmeden önce 20 dakika kadar temiz su kaynatılmalıdır.
 • Genelde kireçlenme sorunu, tüm çay makinelerinde yaşanır. En iyi çözüm ise bir gün boyunca, limon suyunu haznede bekletmektir. Böylece kireç sorununu çözülmüş olur.
 • Daha önce demleme işlemi gerçekleştirildiğinde haznede kalan soğuk su tekrar kullanılmamalıdır.
 • Alt haznede kaynayan su, öncelikle üst hazneye boşaltılmalıdır. Daha sonra çay gerektiği kadar hazneye serpilir. Demliğe önce çayın doldurulması sonrasında ise kaynar su eklenmesi, yanlış bir uygulamadır. Bu uygulama, çayın yanmasına neden olur ve tadını bozar.
 • Fokurdayan su ile çay demlenmemelidir. Suyun fokurdamasının durması beklenmelidir. Böylelikle daha iyi sonuçlar alınabilir.
 • Çayı tükettikten hemen sonra, çay makinesi temizlenmelidir. Aynı su ile tekrar çay demlenmemelidir. Özellikle misafirlerin olduğu günlerde yoğun çay tüketimi olabilir. Yedek makine bulundurulması, misafirlere her daim aynı lezzette çay ikram edebilmesini sağlar.
Çay Kazanında Çay Demleme
 • Çay demleme tarifi, kazan ya da metal bazlı demliklerde iyi sonuçlar vermez. Ancak, bazı kurallar göz önünde bulundurulursa, ortalama sonuçlar alınabilir.
 • Çay nasıl yapılır sorusunun cevapları arasından birisi de, paslanmaz çelikten ve kireç tutmama özelliği olan ürünlerin tercih edilmesidir. Özellikle bakır olanları tercih edilmesi gerekir.
 • Demleme işlemini gerçekleştirmeden önce kazanın iyice temizlenmesi gerekir.
 • Su fokurdadıktan sonra, kazanın ayar düğmesi kapatılmalıdır. Su durulduktan sonra, kazanın içindeki hazneye önce sıcak su, ardından çay ilave edilmelidir.
 • Daha sonra tekrar ısı derecesini açılır ve 20 dakika kadar çayın demlenmesi beklenir.
 • Yoğun tüketim olan yerlerde kazan gibi cihazlar kullanıldığında, gün içerisinde yukarıdaki işlem birçok kez tekrarlanacağından çayın bayatlaması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.
 • Her zaman yedek bir kazan bulundurulmalıdır. Yoğun tüketim yerlerinde, çayın demleme kalitesinin bozulmaması adına, yedekli ürün ile demleme işlemini gerçekleştirmek daha iyidir.
Çay Kaç Dakikada Demlenir?
En iyi çay, 20 dakika gibi bir demleme süresine tabidir. Kullanılan araç ne olursa olsun, bu süre standarttır. Çay demleme tarifi kültürlere göre farklı olsa da, ideal ısının elde edilmesi en önemli kurallardan bir tanesidir.

1 kg Çaydan Kaç Bardak Çay Çıkar?
Çay nasıl demlenir sorusunun yanı sıra, 1 kg çay ne kadar sürede tüketilir sorusuyla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Soruya yanıt vermek güçtür. 5 kişilik bir ailenin tüketimi ile ticari işletmelerde meydana gelen tüketim bir değildir. Ortalama olarak, 1 kg çaydan kaç bardak çıktığı bilgisi edilirse, yaklaşık bir hesap yapılabilir. Ortalama 1 kg çaydan, 300-350 çay bardağı arası, çay elde etmek mümkündür.
 
Katılım
3 yıl 8 ay 28 gün
Mesajlar
50
Tepkime puanı
45
Konum
Kdz.Ereğli
İsim
Mıstıx
Memleket
Zonguldak
Meslek
Camcı Be Yaa :)
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hal
Semaverde çayı bana sorun :)
 
 • Beğen
Tepkiler: LsR

Charismax

Copyright @ Charismax
Katılım
3 yıl 9 ay 5 gün
Mesajlar
25,282
Tepkime puanı
8,726
Yaş
35
Konum
Memed' Home
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hal
Semaverin çayının sıcaklıgı ile ocaktaki çayın sıcaklıgı aynı degil demi abi.. ocakta istediği kadar kaynasın kaynar olsun.. semaverdeki çayın ağız yakmasıyla ocaktaki çayın yakması bir değil.. bazen oluyor semaver çayı sanki avurt içi ağız içi dili haşlıyor :D
 
Katılım
3 yıl 8 ay 28 gün
Mesajlar
50
Tepkime puanı
45
Konum
Kdz.Ereğli
İsim
Mıstıx
Memleket
Zonguldak
Meslek
Camcı Be Yaa :)
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hal
Semaverde kömür ateşinde pişiyor.
Ocaktaki gaz ateşinde.
Çok fark var.
 
 • Beğen
Tepkiler: LsR

Benzer konular

Geri
Üst Alt