Casanova: Tüm Zamanların En Cüretkar Çapkını

Blog

Skandalların en ünlü ismi; en cesur, en ateşli aşk hikayelerinin kahramanı: Giacomo Girolamo Casanova.

10layn-number-yeni-01.png
Venedik’te doğan ancak yaşamı boyunca Avrupa’nın neredeyse tüm başkentlerini gezen Casanova, 1725 ile 1798 yılları arasında yaşadı.

Tarihin en erotik kahramanı, bir maceraperest ve serüvenci olmasının yanı sıra dönemin entelektüellerindendi ve bir yazardı.

En büyük ününü kadınları ve erkekleri baştan çıkartmak konusunda elde etmiş olsa da Padova Üniversitesi’nden doktora sahibiydi.

‘Dünyada yatkın olmadığı hiçbir şey yoktur.’

Prens Charles de Ligne

Casanova, by Francesco Giuseppe Casanova

10layn-number-yeni-02.png
Annesi aktör Zanetta Farussi, biyolojik babası Michele Grimani’ydi. Soyadını ise, annesinin eşi, aktör ve dansçı Gaetano Guiseppe’den almıştı.

Gaetano Casanova, ölmeden önce Grimani’den ailesine bakmasını istedi. Bu da Casanova’nın, iyi bir eğitim almasını sağladı.

Anadili İtalyancanın yanı sıra Latince, Eski Yunanca, Fransızca, İngilizce, İspanyolca ve İbranice de konuşan Casanova, 16 yaşındayken Hukuk doktorasını almıştı.

Hukuk öğreniminin yanı sıra felsefe, matematik ve kimya dersleri de görmüştü.

‘Kendi isteğiyle bu yeteneklerini anlık şeyler için har vurup harman savurmuştur ve her şey olabilecekken bu adam hiçbir şey olmamayı ama hür kalmayı tercih etmiştir.’

Stefan Zweig, Kendi Hayatının Şiirini Yazanlar

10layn-number-yeni-03.png
Öğreniminin ardından Venedik’e döndü.

Bir teolog ve kemancı olmasının yanı sıra kimya, tıp, astroloji ve simya gibi çeşitli alanlarda da uzmandı. Dans eden, eskrim ve binicilik yapan Casanova’nın kilisede başlayan kariyeri, adının karıştığı skandallardan dolayı uzun sürmedi.

Bir süre Venedik Cumhuriyeti’nde asker olarak görev yaptı. Ancak yükselmenin zor ve görevin sıkıcı olduğunu düşünen Casanova, görevli olarak gittiği İstanbul’dan tekrar Venedik’e döndü.

Sonrasında kısa bir süre için babası Grimani’nin sahibi olduğu San Samuele Tiyatrosu’nda kemancı olarak çalıştı.

‘Bilgi sınıfında zekası ve hayal gücünde onunla eşit düzeyde olacak çok az kişi biliyorum.’

Count Lamberg

10layn-number-yeni-04.png
İsmi sayısız skandala karışan ve gittiği şehirlerin pek çoğundan kovuldu.

Sayısız yolculuklarında Papa Clement XIII, Büyük Frederick, Madame de Pompadour, Büyük Catherine, Voltaire, Goethe, Mozart ve Benjamin Franklin gibi pek çok ünlü isimle tanışmıştır.

Giacomo Casanova Manuskript

10layn-number-yeni-05.png
Bragadin ailesinden Venedikli bir soylunun hayatını kurtarması, Casanova’yı varlıklı hale getiren olayların ilkiydi. Diğer büyük olay ise, Paris’te kazandığı piyangoydu. Ancak bu kazancı, yaptığı yatırımla kısa sürede kaybetmişti.

‘Değerli ya da değil, hayatım benim özüm ve tabi benim hayatım.’

10layn-number-yeni-06.png
İş adamı, papaz, diplomat, asker, ajan, kemancı, filozof, sihirbaz, yazar…

Yirminin üzerinde kitabı ve oyunu bulunan Casanova, çapkınlığı ve zekasının yanı sıra kumarbazlığıyla da ünlüydü.

Servetini sayısız defa kaybedip geri kazandı. Yaşamının çoğunu çalışarak değil, kumar oynayarak ve dostlarından para alarak sürdürmüştür.

‘Bir şekilde geçimimi sağlamam gerekiyordu, kumarbaz olmaya karar verdim.’

10layn-number-yeni-07.png
1755 yılında, büyücülükten dolayı Doge Sarayı’nda bulunan ve politik suçlular gibi yüksek statüdeki mahkumların gönderildiği The Leads hapishanesine gönderildi.

Cezası 5 yıldı ancak, hapishanedeki birinci yılında The Leads’ten kaçan ilk mahkum oldu.

Casanova, 1788 by johann berka

10layn-number-yeni-08.png
En büyük eseri, Hayatımın Hikayesi (Histoire de ma vie) ismini taşıyan otobiyografisidir.

Kitabı, 1785’te Kont Joseph von Waldstein’in kütüphanecisi ve imparatorluk haznedarı olarak emekliye ayrıldığı Dux Kalesi, Bohemya’da kaleme almıştır.

Hayatımın Hikayesi’nde, Casanova’nın hem kadınlarla hem de arkadaşlarıyla olan ilişkilerinin yanı sıra dönemin sosyal hayatı, toplumsal kuralları ve Casanova’nın düşünsel dünyası açıklıkla anlatılmaktadır.

Casanova, otobiyografisinde cesur denebilecek kadar dürüst davranmıştır.

‘Gerçeği öylesine tutkuyla sevmiştim ki sık sık cazibelerinden bihaber olan zihinlere sokmanın bir yolu olarak yalan söylemeye başvurmuştum.’

10layn-number-yeni-09.png
Kısa Kısa

• Çoğu zaman, ilişkisi olan kadınlarla yaşadığı birlikteliklerden dolayı Don Juan’a benzetiliyor olsa da, bu kadınlarla uzun süreli arkadaşlıklar kurduğu biliniyor. Ayrıca Don Juan’ın aksine aşk maceraları, yaşamının ve karakterinin ancak bir yönüdür.
  • Casanova ismi, Don Juan’da da olduğu gibi çapkın ve gönül çelen anlamlarında kullanılmaya devam etmektedir.
  • Evlilik dışı çocukları olan ancak hiçbiriyle babasının o ve kardeşleriyle ilgilendiği gibi yakından ilgilenmediği kaynaklarda yer almaktadır.
  • Casanova’nın erkeklerle olan birliktelikleri ile ilgili olaraksa kimi kaynaklar, yalnızca deneyim kazanma amacında olduğunu belirtmiştir.
  • 1918’den bugüne, hayatını anlatan çok sayıda film çekilmiştir. Bu filmlerin neredeyse tamamı kadınlarla olan ilişkisini konu almıştır.
‘Yüce tanrım ve ölümümün şahitleri: Filozof olarak yaşadım Hristiyan olarak ölüyorum.’

10layn-number-yeni-10.png
Hayatını anlatan filmlerden bazıları;

• Casanova (1918, Alfréd Deésy)
  • The Loves of Casanova (1927, Alexandre Volkoff)
  • The Sins of Casanova (1955, Steno)
  • Fellini’s Casanova (1976, Federico Fellini)
  • Giacomo Casanova: Childhood and Adolescence (1969, Luigi Comencini)
  • Casanova (2005, Lasse Hallström)
  • Casanova Variations (2014, Michael Sturminger)
Casanova portrait

Casanova çapkın hovarda demek degil
Biz niye öyle biliyoruz, Petek Dinçöz yüzünden
Adamın adı Casanova haha

Geri
Üst Alt