Bunu herkes okumalı - Eklenen Resimler

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Arkadaşlar ilerleyen zamanlarda site içindeki dosya ekle resim yükle bölümünden eklediğiniz resimleri komple site içinden boşaltmayı düşünüyorum..
Bunu şöyle düşünün .. paylaştığınız resimleri link ile koyduğunuz ve resimlerin linkinin kırıldığını düşünün..
Neden böyle bir işlem yaptığımı yapacağımı sorarsanız eğer.. Bu yüklenen resimler hosting'e direk yükleniyor ..
Ve şuan 8.457 adet boyutları yüksek ve düşük olmak üzerek .png. .gif ve zip rar şeklinde resimler dosyalar bulunuyor..

Sitenin disk alanı sınırsız sorun yok lakin bu boşaltma sitenin GB hafızasını aşşağıya çekeceğinden hosting sunucu üzerinde'de bir rahatlama sağlayacağını düşünüyorum..

Yanlış bir uygulama ama çare olarak Gb yükselmesinide bir şekilde dururmamız lazım.. Sonuçta forum meskeni sitesi ömürlük dediğimiz uzun vadeli bir yayın hayatında kapanmamak üzere açılan bir site..

Eskiden konuları silerlerdi eski üyeleri silerlerdi bunu ayarlarlardı.. Eski siteler öyleydi.. xenforo depolama yaptığından hosting tarafınıda zorluyor..

Dosya ekleme resimi cihazdan yükle özelliğinide ilerleyen zamanda kapatmayı düşünüyorum..
Bu konu açılımlarına engel değil yine izin verilen sitelerce kopyala yapıştır olacaktır konu içinde ama direk resim yükleme demek direk telefonda resim çekip hafıza kartına girmesi demek gibi burada yani alanı çok daraltıyor..

Şuan bize siteniz çok yüklü diyen yok ama bu problem olacak bunun olmaması içinde telefondan bilgisayardan yüklenen (cihazdan seç yükle) şeklinde olan resimleri boşaltmayı düşünüyorum..

1 ay'a kadar boşaltmayı yapmayı düşünüyorum...

Şuan yapacağım işlem ise dosya ekle resim yükle özelliğine kapatmak olacak..

Sorusu olan itirazı olan var mı ?

Kerem

Kız & Erkek Babası
Memleket
Isparta
Medeni Hal
Dosya ekleme resimi cihazdan yükle özelliğinide ilerleyen zamanda kapatmayı düşünüyorum.
Çözüm bu aslında. Yüklenmiş resimleri sunucudan silmek bir çok konudaki resimleri öldürmek demek. Doğru anladıysam tabi. Sen bilirsin ama bir çok konunun görsel kalitesini düşürecektir.

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Çözüm bu aslında. Yüklenmiş resimleri sunucudan silmek bir çok konudaki resimleri öldürmek demek. Doğru anladıysam tabi. Sen bilirsin ama bir çok konunun görsel kalitesini düşürecektir.
Çözüm o'da o'da eski vbulletin sistemini biraz andırıyor ama xenforoda yine konu çekimlerinde komple seçince konusunu açacağın yerdeki resimleri bbcode ile birlikte aldığından burada yapıştırıla biliyor..

8 bin küsür png gif resim var bunları 10 ile çarpsak aralarında 9 mb olanları bile var hani..

Minimum bir hesapla

3 mb'den hesaplayalım boyutları

10x3 = 30 mb yapar.. Ki aralarında 10 üstü mb boyutlularda var..

8 bin küsür resim ve boyuttan bahsediyoruz..

Sitenin boyutu 100 mb arasıyken mesela bu bizde 7 GB görünüyor..

Disk alanımız sınırsız ama 10 gb disk alanlı satış yapılan hostingler mesela yüksek performanslı hosting diye satılıyor..

Şimdi ben bir sunucu alsam 50 gb üstü disk alanlı aylık 3.000 küsür nasıl öderim ? Mantıklı mı :D

Şimdi resimler gidecek elbette ama bu linklendiğinde 20 yıllık sitelerde bile kırılan resimler gibi olacak.. Yani konu içlerindeki konu paylaşım resimleri gitmez gidecek olan resimler Dosya ekleden yüklenenler ve resim ekle yerinden eklenenler açılan konulardaki resimler zaten kopyala yapıştır şekli alındığı için onlar alındığı yerden host ediliyor bizim sitemiz sunucunda değiller yani silinmez..

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Mesela bak şu konudaki resimleri ben tek tek alıp kopyala yapıştır yapmadım eğer tek tek kopyala yapıştır yapsaydım bu bizim sunucumuza yüklenecekti bilgisayar yada telefondan yüklenmiş gibi..

Ben bunu kaynağından komple seçerek aldım kaynak yerde bu resimler host ediliyor mesela.. onlar konuyu sildiğinde burda resimler gider ama bize giren çıkan olmaz çünkü konusu ve yazısı kalmış oluyor resimler kırılıyor..

Şuan kapattığım şey o resimleri tek başına resimi kopyala al buraya yapıştır yapılamaması onu kapattım sadece birde cihazdan seçmeleri bu süper oldu bu güzel..

Sileceğim resimler ise örnek vereyim destinanın konusudur onları pc'den yüklüyor hatun.. Onuda söyledim ayarla kendini diye ayarlıyor kendisini.. onun dışında yüklenen varsa ki var 8000 küsürden bahsediyoruz gidecek hepsi..

Ama mecbur böyle olması gerekiyor.. Buna ne sunucu ne hosting fiziksel data yani dayanmaz.. Forum sitesiyiz depo site gibi olmayalım diyorum ben..

Dedim ya şuan bize birşey diyen yok ama bu söylenecek :D

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Mesela bir mantıklı ekleme yapayım bilgi olarak...

Hızlı resim'den linkleriz koyarız sınırsız ömür boyu olarak seçeriz dimi resim paylaşırken.. Sonra ne olur 1 sene sonunda o link kırılır resim gider.. Neden gider ? Çünkü hızlı resim sitesi sunucudan boşaltma yapar.. Bir şekilde bunu yapması lazım ömür boyu hiç birşeyi saklayamazsın.. depola depola nereye kadar ?

Bizede diyecekler'ki zamanı gelince.. Ya kardeşim sen forum sitesi'sin bu disk boyutu nedir ? Depo olarak mı kullanıyorsun diyerek fişimizi çekecekler.. Bu bütün xenforo'lar için böyle olacak.. 4 aydır destek forumlarında bunu yazıyorum.. Şuan kimse sıkıntı yaşamıyor çünkü grafikerleri yok resim girilmiyor siteye.. Bu olacak yani.. Mantıklı olalım biraz :D

Geri
Üst Alt