Bozanın Vücuda Yararları Nelerdir? Bozanın Faydaları ve Zararları

Bozanın Vücuda Yararları Nelerdir? Bozanın Faydaları ve Zararları

Boza, sağlık açısından oldukça faydalı bir besindir. Genellikle kış aylarında yaşanan grip, nezle gibi solunum yolu enfeksiyonlarının giderilmesinde oldukça etkilidir. Tıkanan bronşların açılmasını sağlayarak akciğerlerde biriken bakteri ve mukusların atılmasını kolaylaştırır. Kronikleşmemiş öksürüklerin giderilmesini sağlar. Bozanın içerisinde bulunan çeşitli asitler, sindirimi kolaylaştırır. Fazla üretilen mide asidinin dengelenmesini sağlar. Hazmı da kolaylaştırarak bağırsak sorunlarını giderir.

İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücut direncini arttırır. Savunma sistemini kuvvetlendirerek kanser hücreleri ile savaşır. Çocuklar içinde oldukça yararlı bir besindir. Kemik yapısını güçlendirerek ileri ki dönemleride ortaya çıkabilecek romatizmal hastalıkların oluşma riskini minimum seviyeye indirir. Spor yapan kişilerde bozayı sıklıkla tüketir. İçerisinde bulunan B vitamini ile vücuda enerji verir. Kuru ve hassas ciltler içinde yararlı bir besindir. Cildi nemlendirir, saçların dökülmesini engeller.

Boza her ne kadar şifalı bir içecek olsa da bazı yan etkileri ve zararları bulunabilir. Aşırı tüketildiği zaman kişilerde şişkinlik, ishal, kabızlık gibi çeşitli durumlara yol açar. Şeker hastalarına da birçok zararı bulunduğu için boza önerilmez. Ergenliğe geçiş dönemindeki çocuklarda da fazla kiloya sebep olabileceği için bozanın fazla tüketilmemesi önerilmektedir.

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Ben buna boza içiricem birgün .. boza biraz ağırdır tat olarak ve kıvamı yoğundur.. ama yumuşatıla bilir.. ne severim ne sevmem ama içerim

Böyle kokan koyun peynirini falanda hiç mi hiç yiyemem ...süt kokusu da dahil.

• Beğen
Tepkiler: LsR

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
@İlkiz, yok yok şey gibi :D ımm vişne ekşisi elma ekşisinin çürük mayalanmışı gibi.. zaten öyle bir sıvı değil o.. koyu bir kıvam muhallebimsi.. çok içilmez çay bardağı dibince yani..

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
yani çok seveni çok içer yer .. yer'mi içer'mi orası tartışılır koyu yav.. dondurma gibi bişi kıvamı erimeye yakın katılığında.. ama çok faydalı.. :D ben içince bazen yanaklarım al al olur :haha: du yani öyle olurdu kldsjfhdsf

Kışın sanırım çok satılıyordur öyle mi?

• Beğen

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
@İlkiz, pastanelerde genelde olur bunlardan... kışın kar yağdığında bazıları yogurt satar gibi geceye yakın satar bozaaa diye bağırır... ankarada o hala var bazı semtlerde istanbulda kalmadı... ya bu biraz şey fındık gibi mesir macunu gibi bir algısı var.. yogun kıvamlı olduğu için şekeride kendisinden olduğu için kadınada erkeğede yarar yani :haha: neyse onu merak edersen araştırırsın'da boza'dan zarar gelmez yani... sevmiyorum diyen bile bir tadına bakar sonra önüne gelse sevmesede yine tadına bakar öyle birşey bu meşrubatımsı tatlı diyek biz buna :haha:

Ben filmlerde görmüştüm ondan dedim kışın mı olur diye

• Haha
Geri
Üst Alt