Bilim insanları, Covid-19'un Uzun Süreli Bağırsak Enfeksiyonuna Neden Olabileceğini Söyledi

Charismax

Copyright @ Charismax
Katılım
3 yıl 9 ay 5 gün
Mesajlar
25,282
Tepkime puanı
8,726
Yaş
35
Konum
Memed' Home
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hal
Bilim insanları, Covid-19'un Uzun Süreli Bağırsak Enfeksiyonuna Neden Olabileceğini Söyledi

BB18MHf8.md.jpg

Bilim adamları, Covid-19 hastalarının gastrointestinal semptomların yokluğunda bile aktif ve uzun süreli bağırsak viral enfeksiyonuna sahip olduğunu buldu.

Hong Kong Çin Üniversitesi'nden araştırmacılar Pazartesi günü yaptığı açıklamada, koronavirüsün hava yollarını temizledikten sonra sindirim sisteminde bulaşmaya ve çoğalmaya devam edebileceğini söyledi. GUT tıp dergisinde yayınlanan bulguların, vakaları tanımlama ve tedavi etme konusunda etkileri olduğunu söylediler.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre SARS-CoV-2, esas olarak solunum damlacıkları yoluyla yayılır - ağızdan ve burundan virüs yüklü akıntı sıçramaları. Bununla birlikte, salgının ilk haftalarından beri bilim adamları, hastaların dışkısında bulaşıcı virüsün de bulaşmada rol oynayabileceğini söylediler.

Çin'in Guangdong eyaletinde koronavirüs nedeniyle hastaneye kaldırılan 73 hasta üzerinde Şubat ayında yapılan bir çalışmada, dışkılarında virüs için yarıdan fazla pozitif test yapıldı.

Tıp dekan yardımcısı ve üniversitenin Gut Mikro biyota Araştırma Merkezi müdür yardımcısı Siew Chien Ng Salı günü bir röportajda "SARS-CoV-2'yi sadece bir akciğer veya solunum hastalığı olarak düşünüyorduk" dedi. "Ancak son birkaç ayda, SARS-CoV-2'nin bağırsak sistemini de etkilediğine dair birçok kanıt ortaya çıktı."

Ng ve meslektaşlarının bilim adamları, virüsün gastrointestinal sistemdeki aktivitesini daha iyi anlamak için 15 hastadan alınan dışkı örneklerini inceledi. Bazılarında bulantı, ishal veya diğer sindirim semptomları olmayan yedisinde aktif bağırsak enfeksiyonu buldular. Ng, hastaların dışkısının solunum örnekleri negatif olduktan yaklaşık bir hafta sonra pozitif test etmeye devam ettiğini söyledi. Bir hastanın 30 gün sonra hala pozitif olduğunu söyledi.

Ng ve meslektaşları, dışkıdan virüs parçacıklarının bulaşıcı olduklarını gösteren vekil biyo belirteçler bulduktan sonra hastalığa neden olabileceğini göstermek için daha fazla test yapmayı planlıyor.

Ng'ye göre SARS-CoV-2'nin burada bir enfeksiyona neden olmak için gastrointestinal sisteme nasıl yöneldiği henüz bilinmiyor. Bazı bulaşıcı parçacıkların midenin asidik ortamında hayatta kalması mümkündür.

Ng, bağırsak mikro biyomunu modüle eden tedavilerin araştırılması gerektiğini söyledi. Gastrointestinal koronavirüs enfeksiyonu olan hastaların bağırsak bakterileri, koruyucu mikropların kaybolduğunu ve hastalığa neden olanların çoğaldığını gösterdi. Antibiyotiklerle tedavi edilen Covid-19 vakalarında etkilerin daha da kötüleştiğini söyledi.

Devamını Oku: Boş Dairede Koronavirüs Yayılmış Tuvaleti Etkiliyor

Çin Üniversitesi, Mart sonundan bu yana havalimanına gelen yolculara ücretsiz dışkı tarama testleri sundu ve test edilen 2.000'den fazla örnek arasında altı enfekte çocuk belirledi. Pazartesi gününden itibaren, asemptomatik kişilerin hedeflenen tespiti kapsamında günde 2.000'e kadar Covid-19 testi yapılacak.

Francis K.L., solunum örnekleri negatif olmasına rağmen birden fazla hastanın pozitif test yaptığını söyledi. Chan, üniversitenin tıp dekanı ve Gut Microbiota Araştırma Merkezi direktörü.

Chan yaptığı açıklamada, "Dışkı testi doğru ve güvenli, belirli insan grupları için Covid-19 taraması için uygun ve daha etkili hale getiriyor" dedi. ABD Gıda ve İlaç Dairesi de dahil olmak üzere bazı düzenleyiciler dışkı testleri hakkında bilgi verdi.

Kaynak: Bloomberg
 
Geri
Üst Alt