Behişti Ramazan Efendi Hazretleri Kimdir?

BEHİŞTÎ RAMAZAN EFENDİ HAZRETLERİ KİMDİR?​

(D: ? - Ö: 1569) Osmanlı Dönemi alim ve velilerden, edip ve şair bir zattır. Babasının adı. Abdülmuhsin'dir. Behişti olarak tanınıp meşhur oldu. Kırklareli Vize kasabasında doğup, yetişti. Doğum tarihi tespit edilememiştir. Daha çok Çorlu'da i-kamet etti.​

Doğup yetiştiği şehirde, zamanın alimlerinden ilim öğrendi. Bu maksatla çeşitli yerlere gitti. Zamanının büyük alim ve fazıllarından olan Muhaşşi Sinan Efendi'nin yanında danişmend, yardımcı iken, İstanbul velilerinin büyüklerinden olan Merkez Efendi Hazretleri'nin talebeleri arasına girerek, o büyük zat-tan feyiz almaya başladı.​

Merkez Efendi Hazretleri`nin sohbetinde yetişerek kemale erdikten sonra Çorlu'ya gidip Yerleşti. Uzun yıllar imamlık, vaizlik ve hatiplik yaptı. Feraset ve belağatı çok kuvvetli idi. ifadeleri çok güzel olup, herkes onun tesirli vaaz ve sohbetlerinden yararlanmak için can atardı. Kısa sürede şöhreti her tarafa yayıldı.​

Çorlu'da kaldığı evin yanında bir tekke yaptırdı. Orada talebelerine ders okuttu. Bir çok kimse kendisinden yararlandı. Vefatına kadar Çorlu'da ilme ve ilim taliplerine hizmet eden Behişti Hazretleri, h. 979 (m.1571), bir başka rivayetle 977 (m.1569) yılında vefat edince, tekkesinin avlusunda defnedildi.​

Zâhir ve bâtın ilimlerinde derin alim, tasavvuf yolunda yüksek derece sahibi ve mübarek bir zat idi. Çok ibadet ederdi. Dünya malına ve mevkiine düşkün değildi. Şiir ve edebiyatta da üstün bir yeteneğe sahipti.​

Behişti Hazretleri'nden bazı beyitler ve yorumları:​

Visâlin Kâbe'dir, rûz-i ecel azmi zamanıdır​

Kefen ikramı, tâbût, ol yolun taht-ı revânıdır.​

Yorumu: "Sana kavuşmak, Kâbe'ye kavuşmak demektir. Ecel günü ise dünyadan gitme zamanıdır. Bu yolda kefen ihram, tabutta yürüyen bir attır"​

Bülbül-i gülşen-i kudsüm, bu cihan dâmımdır.​

Beni bunda tutan ol server-i gül endâmımdır.​

Yorumu: "Ben aslında mukaddes ve aziz olan gül bahçesinin bülbülüyüm. Fakat vücut denen dünya evinde hapsedildim. Beni burada eğleyen, boyu gül fidanı gibi olan ve salınan servi boylu sevgilidir."​

Ya sabır, yâ sefer derler, ne Rum'ü ne Acem kaldı.​

Dolaytım rub'u meskûnu, hemen mülk'ü adem kaldı.​

Yorum: "Aşık için ya sabır ya da sefer gerek. Ben, Anadolu'dan, Acem mülküne kadar dünyanın dörtbir tarafını gezdim. Gezip görmediğim sadece yokluk ülkesi kaldı."​

Behişti Hazretleri, bazı kıymetli eserler de yazmıştır. Sadetin-i Teftâzânî'nin "Şerh-i Akâid" adlı eserine, "Adâb-ı Mes'ûd'i" adlı, esere haşiyeler yazdı. "Şerh-i Miftah ve Cami" adlı eserlere de ta'lik yaptı. Ayrıca "Cem Şah'' ve "Alem Şah" adlarında iki eseri manzum olarak yazdı. Bir de yarı manzum olarak "Süleymannâme" adında ayrıca bir eseri daha vardır.​

Yüce Allah sırrını mukaddes ve mübarek kılsın.​

• Beğen
Tepkiler: LsR