Başınız sık dönüyorsa ciddi bir hastalığınız olabilir

Katılım
1 yıl 9 ay 19 gün
Mesajlar
15,518
Çözümler
1
Tepkime puanı
6,769
Cinsiyet
bPg20e
1082863.jpg

Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara toplumda yaygın olarak görülen baş dönmesinin ciddi hastalıkların habercisi olabileceğini söyleyerek bu şikayete sahip olan kişilere uyarılarda bulundu.

Dr. Atilla Kara, “Vertigo, halk arasında baş dönmesi olarak bilinen bir semptomdur. Baş dönmesindeki en büyük sebep, iç kulakçıktaki parçacıkların yerlerinden oynamasıdır. Bunun dışında beyinle ilgili birçok problem de, baş dönmesine sebep olabilir. Kendi başına bir hastalık olmayan baş dönmesi; beyinde tümör, MS, damar tıkanıklıkları, sistemik hastalıklar, dâhiliye hastalıkların bulgusu olarak da karşımıza çıkabilir. Bu nedenle vertigonun tedavisi için mutlaka gerekli nörolojik muayenenin yapılması ve tedavi sürecinin başlatılması gerekir” dedi.


HASTALARA GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERİYOR

Baş dönmesinin belirtilerinden söz eden Uzm. Dr. Kara, “Baş dönmesi ile bize başvuran hastalarımızda; kulakta çınlama, bulantı, kusma, dengesizlik gibi birçok belirti görülebilir. Vertigoya eşlik eden problemler, bu duruma neden olan esas hastalığa göre değişiklik gösterebilmektedir” diye konuştu. Vertigo tedavisinin, altta yatan hastalığa göre değiştiğini belirten Uzm. Dr. Atilla Kara, “Özellikle kulaktaki taşların oynamasıyla ilgili vertigolarda olan manevralar bazen, ilaç vermeden hastanın toparlanmasını sağlayabilir. Nörolojik olan hadiselerde ise kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Baş dönmesi, çok ciddi nedenlerin bulgusu da olabileceği için, asla ihmal edilmemelidir” şeklinde konuştu.
 
Katılım
3 yıl 7 gün
Mesajlar
458
Tepkime puanı
188
Yaş
35
Konum
Artvin
Cinsiyet
bPg20e
Benim başım çok evde durmaktan dönüyor hep otur otur birden çıkınca dönme oluyor. Son zamanda sosyalleştim geçti valla
 
Katılım
3 yıl 7 gün
Mesajlar
458
Tepkime puanı
188
Yaş
35
Konum
Artvin
Cinsiyet
bPg20e
Sosyalleşince geçti demek iyi canım sevindim kapatma o zaman kendini :ce;
Doktor dedi :) sordu hep anlattım biraz dünyayı tanı yeniden keşfet düzelir birşeyin yok dedi :D düzeldi gerçekten. Çok eve kapanan birisiyim ev işleride hafif oluyor annem bana bırakmıyor halsiz kalınca ne olacaktı
 
Geri
Üst Alt