Atatürk’ten Cami Yaptırma Derneğine Para Yardımı

mustafakemalim-21-e1508177185391.jpg

Ali Metin’den

Ben Erzurum’da Kâzım Karabekir Paşa’nın karargahında çavuş olarak görev yapmaktaydım. Atatürk, Erzurum’a gelince, Karabekir Paşa beni, Atatürk’ün emrine verdi. Atatürk’ün yanında bütün muharebelerde gece ve gündüz ona hizmet ettim. Soyadı kanunu çıkınca, bana uygun gördüğü Metin’i soyadı olarak verdi. Ondan sonra adım Ali Metin oldu. Bir gün bana Mihalçık köyünden askerlik arkadaşlarım ziyarete gelmişlerdi. Köye bir cami yaptırmak istediklerini, mümkünse Atatürk’ün derneğe biraz yardım yapmasını istediler. Ben de Atatürk’ün en eski yaveri Muzaffer Kılıç Yüzbaşı’ya konuyu açtım. O da, “Uygun bir zamanda bunu Atatürk’e söyleyelim,” dedi.

Birkaç gün sonra uygun bir zamanda, Muzaffer Yüzbaşı’yla birlikte Atatürk’e konuyu açtık. Atatürk köydeki caminin ne durumda olduğunu sordular. Mihalçık Eskişehir’e yakın bir köy olduğu için, Atatürk Kurtuluş Harbi’nden oraları çok iyi biliyordu. Bizler yıkık dökük bir camii olduğunu bildirdik.

Hiç tereddüt etmeden hemen Mihalçık köyü cami yapımı için beş bin lira bağış yapılmasını emrettiler. Biz de emrini yerine getirip beş bin lirayı hemen benim aracılığım ile cami yapımı için köye yolladık.

O zaman değerlerine göre, beş bin lira çok büyük bir kıymet ifade ederdi (1930).

Kaynak:

Atatürk’ten Hiç Yayınlanmamış Anılar,

Prof. Dr. Yurdakul Yurdakul

• Beğen
Tepkiler: LsR

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Müslüman bir ülkede çok normal olan bir durum bu :D Konu islam din olunca atatürk muhabbetlerinin konuya girmesini ben saçma buluyorum .. Yaraları varmış gibi gocunma refleksi oluşturuyor bu.. Aşırı dinci olunca atatürk'ün zamanında astığı kişiler anlatılıyor... Normal bir din konusunda'da konu içine atatürk katılıyor.. Bunlar hep kenan evren zamanından kalan artıklar... Seçim kampanyası gibi.. Misal kenan evren atatürkçülük diye bir'şey ortaya attı dincisi bilimcisi seviyor diye tek çatı altında toplayıp oy istedi herkesten.. Kendisini'de atatürkçü olarak tanımladı.. Ama atatürkün bütün açtığı dernekleri kapattı düşman gibi.. Yani nam' kullanması yaptı.. Gerek yok bunlara... Atatürk Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu İlk Cumhurbaşkanı ve Baş Komutandır.. Yani bunun ilerisi gerisi ötesi berisi hep tartışma çıkarır fikir ayrılıklarınca..

Demek istediğim Atatürk'ün islam diniyle bir problemi yok seviyordum sevmiyordum konusu yok atatürk'ü sevenler neden böyle yapıyor anlamış değilim.. Mustafa Kemal Paşa şuan kalksa iş çevirmeyin arkamdan der geri yatar varya...

Geri
Üst Alt