Askerlik muafiyeti için çürük raporu verilen hastalıklar nelerdir?

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Askerlik muafiyeti için çürük raporu verilen hastalıklar nelerdir? Belli hastalıkları olan kişiler, askerliğe elverişli olmayan kişiler kategorisinde yer alır. Asker adayları bu hastalıkların neler olduğunu merak ediyor. Peki, Askerlik muafiyeti için çürük raporu verilen hastalıklar nelerdir?

TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği'nin 6. maddesi gereğince askerlik çağına giren kişiler, askerlik hizmetine yoklaması sonucunda askerlik yapmaya elverişli olan kişiler ve askerliğe elverişli olmayan kişiler olacak şekilde iki gruba ayrılmaktadır.

Sağlık yeteneğinde herhangi bir hastalığı ve aksaklıkları olmayanlar askerliğe elverişli olan kişilerdir. Bu kişiler, Hastalık ve Arızalar Listesinde A bölümünde yer almaktadır.

Askerliğe elverişli olmayan kişiler ise hastalıklar ve arızalar listesinin B ve D bölümünde yer alırlar. Bu listedeki B ve D bölümüne giren hastalıkları olan kişilerde askere alınmamaktadırlar. Diğer bir ifadeyle sadece B ve D'deki hastalıklar askerlik hizmetinden muaf sayılmaktadır.

Askerlik muafiyeti için çürük raporu verilen hastalıklar nelerdir?​

TSK Sağlık Yönetmeliğinde hastalık ve arıza olarak tanımlanan askerliği engelleyen hastalıklar belirtilmiştir. Bu hastalıklar şu şekilde; göz hastalıkları, sinir hastalıkları, ruh sağlığı ve hastalıkları, kulak, burun ve boğaz hastalıkları, plastik ve rekonstrüktif şirürji, ağız, çene, yüz, boyun ve diş hastalıkları, deri hastalıkları, iç hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, göğüs hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, ürogenital organ hastalıkları, kas ve iskelet sistemi hastalıkları, cerrahi hastalıkları olan kişiler askerlikten muaf sayılır.

Düz taban olanlarda mı askere gidemiyor öyle duymuştum doğrumu?

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Düz taban olanlarda mı askere gidemiyor öyle duymuştum doğrumu?
öyle birşey yok ya :D yemin töreni yapıyoruz ya bu yemin töreni yürüme marş şeklinde görsel olduğu için sadece yemin töreninde düz taban olanlar yürüyüşü bozuyor diye o eğitime giriyorlar ama yemin törenine çıkamıyorlar :D öyle askerliğe engel birşey değil :D efsane o :haha:

Valla benim öyle bir duymuşluğum vardı öğrenmek için sormuştum zaten;)

• Beğen
Tepkiler: LsR

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
yinede @Kerem varken ben birşey diyemem ama yok yani

Kerem

Kız & Erkek Babası
Memleket
Isparta
Medeni Hal
Onunda bir derecesi olması lazım. Benim çalıştığım yerlerde düz tabanlıları refüze ediyorduk en kötü ihtimal. Uzun sürekş yürüyüşlerde sıkıntı yaşıyorlar.

Çölyak hastası gidemez mesela..