Apple Markası Neler Üretiyor ?

Blog

********
Katılım
3 yıl 8 ay 3 gün
Mesajlar
157
Tepkime puanı
46
Konum
Evren
Cinsiyet
vtEvVy
Apple Inc. ya da eski adıyla Apple Computer INC Amerika Birleşik Devletlerinin, Kaliforniya eyaletinde merkezi olan çok uluslu bir şirkettir. 3 Ocak 1977’de Apple Computer adı ile faaliyete başlayan şirket, akıllı telefon pazarına girmesi ile birlikte adında yer alan Computer(bilgisayar) kelimesini atarak, sadece Apple ismini almıştır. Apple Steve Jobs, Steve Wozniak, ve Ronald Wayne tarafından 1976 yılında kuruldu.

Bu yazımızda Apple’ın ürettiği ürünler konusunda bilgi vermeyi hedefledik. Ürünlerden kastettiğimiz hem somut ürünler (iPhone, iPad gibi) hem de yazılımsal ürünlerdir. (iTunes, App Store gibi..)

Apple Bilgisayarlar
Apple bilgisayar kategorisinde 2 alt dalda üretim yapıyor. Bunlar;
 1. Dizüstü bilgisayarlar
 2. Masaüstü bilgisayarlar
Dizüstü bilgisayarlar
Apple dizüstü bilgisayar kategorisinde MacBook adı altında üretim yapmaktadır. Konuyu yayıma aldığımız 2018 Temmuz ayı itibarı ile 3 farklı Apple laptop modeli bulunmaktadır:
 1. Macbook
 2. MacBook Air
 3. MacBook Pro

Masaüstü bilgisayarlar
Apple masaüstü bilgisayar kategorisinde Mac adı altında üretim yapmaktadır. Mac; Macintosh kelimesinin kısaltmasıdır. İlk Macintosh 1984 yılında üretildi. 1998 yılından itibaren bu ifade kısalarak Mac ismini aldı. Mac’lerin tarihsel satış grafiği aşağıdadır:


Konuyu yayıma aldığımız 2018 Temmuz ayı itibarı ile 4 farklı Apple masaüstü bilgisayar modeli bulunmaktadır:

 1. iMac
 2. iMac Pro
 3. Mac Pro
 4. Mac Mini
Apple tabletler
Apple tablet kategorisinde yıllardır çok iddialı. İstatistiklere göre 2018 yılında Amerika’da en çok satılan 3 tablet modeli şu şekilde: iPad Pro 10.5, Yeni iPad 9.7 ve Samsung Galaxy Tab S3. Apple tablet kategorisinde çok iddialı.

Konuyu yayıma aldığımız 2018 Temmuz ayı itibarı ile 3 farklı Apple tablet modeli bulunmaktadır:

 1. iPad
 2. iPad Pro
 3. iPad mini 4

Apple akıllı telefonlar
Apple akıllı telefon kategorisinde 2007 yılında ilk duyurusunu yaptığı iPhone ile çığır açmıştır. iPhone o kadar tutuldu ki, Apple’ın 2016 yılında yaptığı bir açıklamada 1 milyarıncı iPhone’un satıldığı duyuruldu.

Konuyu yayıma aldığımız 2018 Temmuz ayı itibarı ile 5 farklı Apple akıllı telefon modeli bulunmaktadır:

 1. iPhone SE
 2. iPhone 6s
 3. iPhone 7
 4. iPhone 8
 5. iPhone X

Apple akıllı saat
Apple ilk akıllı saatini 9 Eylül 2014’de duyurdu. Satışların başlaması ise 2015 Nisan ayını buldu. Apple akıllı saatlerini, sağlık ve fitness çalışmalarını destekleyici bir ürün olarak lanse etti.

Konuyu yayıma aldığımız 2018 Temmuz ayı itibarı ile 3 farklı Apple akıllı saat modeli bulunmaktadır:

 1. Apple Watch Series 1
 2. Apple Watch Nike+
 3. Apple Watch Series 3

Apple Medya Oynatıcı
İlk kez 2007 yılında Apple TV adında, ilk Apple medya oynatıcı cihaz piyasaya sürüldü. 720 P çözünürlüğü destekleyen, HDMI çıkışı bulunan, iTunes ve Wi-fi destekleyen bu cihaz halen 4K Apple TV adında satılmaktadır.

Konuyu yayıma aldığımız 2018 Temmuz ayı itibarı ile 2 farklı Apple medya oynatıcı modeli bulunmaktadır:

 1. Apple TV
 2. Apple TV 4K

Apple müzikçalar
23 Ekim 2001 yılında Apple ilk dijital müzikçaları olan iPod’un tanıtımını yaptı. Apple iPod ile em dijital müzikçalar sektörünü değiştirdi hem de piyasanın hakimi oldu. 2004 yılına kadar dijital müzikçalar piyasasından alığı pay %90 olan Apple 2007 yılında iPod satışından 7.1 milyar dolar kazandığını açıklamıştı. Bu rakam Apple’ın o yıl karının %48’ini oluşturuyordu. Son açıklanan 2014 verilerine göre dünyada toplamda 397 milyon iPod satıldı.

1Gb iPod shuffle (2. nesil), iPod nano Product(RED) 4Gb (2. nesil), iPod mini 4Gb, iPod 20Gb (4. nesil), ve iPod video 80Gb (5.5. nesil). Kaynak: Wikipedia
Şimdilerde sadece iPod Touch satılmaktadır.

Apple HomePod
HomePod için akıllı hoparlör diyebiliriz. Evde bulunduğu konuma göre ses kalitesini ve seviyesini otomatik ayarlama gibi ilginç özelliklere sahip olan bu kablosuz hoparlör 2017 yılında Apple tarafından duyuruldu. HomePod, Apple müzükle birlikte uyumlu çalışıyor ve Siri komutları kullanarak 40 milyondan fazla şarkıya ulaşabiliyorsunuz.


Apple Elektrikli taşıtlar
Apple 2020 yılına kadar, otonom sürüş özellikli elektrikli araçlarını tanıtmayı amaçlıyor. Bu amacı gerçekleştirmek için, pil teknolojilerini ve elektrikli motor teknolojilerini geliştrimek için aralarında Tesla Motors, LG, Philps, Samsung gibi şirketlerin de olduğu birçok kuruluşla ortak çalışma yapıyor.


Apple enerji
Enerji alanında Apple, yenilenebilir enerji konusuna odaklanmış durumda. Kaliforniya’da bulunan tesislerinde yaptığı güneş tarlasında, 217 MegaWatt elektrik üretimini, güneş pilleriyle gerçekleştiriyor. Ayrıca metan gazından elektrik enerjisi üretmek ile de ilgili projeleri olan Apple’ın Kuzey Karolina’daki veri merkezinin elektriği tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından üretiliyor.


Apple’ın geliştirdiği yazılımlar
Şimdiye kadar hep Apple’ın geliştirdiği somut ürünlerden bahsettik. Oysa Apple yazılım dünyasında da oldukça güçlüdür. Ürünleri Apple’ın kendisinin geliştirdiği yazılımlarla çalışırlar.

iOS

iOS ; Apple’ın akıllı telefon, tablet ve diital müzik çalarında kullandığı işletim sistemidir. iPhone modelleri, iPad modelleri ve iPod modelleri, iOS kullanır. Apple son olarak iOS 11.4’ü piyasaya sürdü. iOS, 2007 yılında iPod için geliştrilmişti. Daha sonra iPhone ve 2010 yılında da iPad ile kullanımı yaygınlaştı. iOS , Android’ten sonra dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemidir.


macOS
Mac ve MacBook bilgisayarlar tarafından kullanılan işletim sistemidir. Önce Mac OS X adı ile çıktı. Sonra OS X oldu. Son olarak da MacOS adını aldı. İlk kez 1984 yılında Mac bilgisayarlar ile gelen MacOS, son olarak bu yıl MacOS Mojave versiyonu ile güncellendi.


tvOS
AppleTV’nin işletim sistemi olarak kullanılmaktadır. Diğerlerine göre henüz yeni sayılabilecek bir işletim sistemi olan tvOS, 2015 yılının sonunda duyuruldu. Bu tarihten önce AppleTV cihazlarında iOS kullanılmaktaydı. SOn olarak 9 Temmuz 2018 tarhinde tvOS 11.4.1 yayınlandı.

watchOS
Adından da anlaşılabileceği gibi Apple akıllı saatlerde kullanılan işletim sistemidir. İlk olarak 2015 sonunda yayınlanan watchOS, şimdilerde 4.3.2 sürümü ile yüklenebiliyor. Özellikle Healtkit adı verilen sağlık paketi ile, spor yapanlara özel birçok fonksiyonu var.

iCloud
Apple’ın fotoğraf, müzik, video ve belge gibi dosyaları depolamanızı ve yedeklemenizi sağlayan bulut depolama hizmetidir.

Apple Music
Apple’ın içerisinde 40 milyondan fazla müzik dosyası barındıran, müzik akış platformudur. Abone olarak bu müziklere ulaşmanız mümkün. Aynı zamanda video içerikler de mevcuttur.

Pages
2005 yılında duyurusu yapılan Apple’ın kelime işleme programıdır. (Mcrosoft Word karşılığı) iOS ve MacOS sistemlerinde kullanılabilir.

Numbers
Apple’ın tablo işleme programıdır. (Mcrosoft Excel karşılığı) iOS ve MacOS sistemlerinde kullanılabilir.

Keynote
Apple’ın sunu hazırlama programıdır. (Mcrosoft Powerpoint karşılığı) iOS ve MacOS sistemlerinde kullanılabilir.

iWork
Apple’ın verimlilik artırma amaçlı, profesyoneller için hazırlanmış programıdır. İlk kez 2005 yılında yayınlanmıştır.

iMovie
Apple’ın video düzenleme aracıdır.

Final Cut Pro X
Apple’ın video düzenleme aracıdır.

Garageband
Apple’ın müzik yapım aracıdır.

Logic Pro X
Apple’ın müzik yapım aracıdır.

MacOS Server
Apple’ın sunucu üzerinde çalışabilen işletim sistemidir.

Apple Remote Desktop
Apple2ın uzaktan kontrol sağlayan programıdır.

Xsan
Apple’ın ağ tabanlı depolama sistemidir.

Sonuç
Bu yazımızda Apple’ın elinden çıkmış her şeyi sıralamak istedik. Aşırı uzun bir yazı olmasını önlemek amacı ile her ürünü, ayrıntılı açıklamadık. Ürünlerin altında onlara dair yazılardan bazılarını paylaştık. Merak ettiklerinizi sitemizde arama yaparak da bulabilirsiniz. Olumlu olumsuz yorumlarınızı esirgemezseniz memnun oluruz.
 
Geri
Üst Alt