Annemi boşayıp Başkasıyla evlenen Babama Görevlerim nelerdir ?

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
SORU:
62 yaşında Allah’ı inkâr eden yani ateist bir babamız var. Annemin ve benim Allah’ın emirlerine göre yaşamamızı bahane ederek evi terk etti ve başka bir kadınla evlendi. O eşinden de bir çocuğu oldu. Annem maddi anlamda hiçbir şey talep etmeyerek boşandı. Şimdi ne babam bizi görmekte ne de biz onu. Kalben de fazlasıyla bir soğukluğumuz var kendisine karşı. Gerek babamıza gerek onun akrabalarına ve gerekse diğer kadından olan oğluna karşı dinimizin anneme ve bana emrettiği görev ve sorumluluklar nelerdir?

CEVAP:

Anneniz babanızdan boşandığı için artık babanıza yanı eski kocasına karşı herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Siz ise hala babanızın oğlusunuz, onun diğer oğlu da sizin baba bir kardeşinizdir. Babanız din düşmanı da olsa onunla ilişkiyi kesmeniz günahtır. Kendilerini sevin veya sevmeyin bir evlat ve kardeş olarak babanızın ve kardeşinizin muhtaç olmaları halinde nafakalarını karşılamakla yükümlüsünüz. Bu durum, babanızın kalbinin ısındırılması açısından da önemlidir.

Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

“Annen ve baban seni, körü körüne bana ortak koşman için zorlarlarsa onlara itaat etme; ama dünya işlerinde onlarla güzel geçin. Bana yönelen kimsenin yoluna uy. Sonunda dönüşünüz banadır. O zaman yaptıklarınızı size bildiririm.” (Lokman, 31/15)

“Adını anarak birbirinizden bir şeyler istediğiniz Allah’a karşı gelmekten sakının ve akrabalık bağlarına saygı gösterin.” (Nisa, 4/1)

“Allah’a kulluk edin, O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana-babaya, akrabalara, yetimlere, düşkünlere, yakın ve uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya ve size hizmet eden kimselere iyilik edin. Allah, kendini beğenip öğünenleri elbette sevmez.” (Nisa, 4/36).

“Akrabalarına, düşküne ve yolcuya hakkını ver; ama elindekileri de tamamıyla savurma.” (İsra, 17/26).