Amasya Kalesi

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Ekli dosyayı görüntüle 2215

Yapım Yılı

M.Ö. 300

Özellikler
Yeşilırmak’ın kuzeyinde ve Harşena Dağı adı verilen dik kayalıklar üzerinde yer alan kalenin erken Tunç çağına kadar inen bir geçmişi bulunduğu bilinmektedir. Kalenin eteklerindeki kaya mezarlarının Pontus Krallığı idaresi altında yapıldığı tesbit edilmiştir. Roma çağından başlayarak tarih boyunca çeşitli kereler tâmir edildiği anlaşılan kalenin depremler dolayısıyla yıkılan bölümleri de farklı tarihlerde birçok kereler elden geçirilmiştir. Hâlihazırda dört kapısı ve kale içinde de “Cilanbolu” denilen bir su kuyusu, sarnıç ve zindan olarak nitelendirilen mekânlar ile M.Ö. 3. yüzyıla âit olduğu düşünülen Yeşilırmak Nehri’ne ve kral mezarlarına kadar uzanan merdivenli bir yeraltı yolu, ayrıca burç ve cami kalıntıları yer almaktadır. Kalenin güney eteğinde ise, “Kızlar Sarayı” denilen ve geçmişi 12. yüzyıla kadar uzanan bazı yapı kalıntıları dikkati çeker.

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Hiç öyle kuş bakışı göründüğü gibi değil.. ahanda pansiyonda yemin töreninden sonra babamla kaldığım yer resimde belirttim gösterdim... kale pislikti benim gittiğimde... heleki o ferhatın elleriyle kazdığı sözde dağı deldi geçti dendiği yer ise çöplük yok olmuş.. ancak hikayelerde okursunuz..

Ekli dosyayı görüntüle 7438

Aynen öyle yeni halinide biliyorum hikayede kalmış ne bakmışlar nede bişey...tarih kokan şeylerin kıymeti keşke bilinse...

• Beğen
Tepkiler: LsR
Sadece şehrin su kenarı gören yerleri güzelleşti restoranlar, cafeler var geceleri çok hareketli renk katıyor şehre.

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Askerden öğrenciden geçimini sağlayan bir memleket... Merkezleri çok iyi kaponlar koreliler var turist çekiyor... ama gel gör'ki tuhay taraflarına doğru o ferhatın açtığı yoldan yürü.. neler var neler resmen tarih çürümüş yani..