Ali Ekber Çiçek Kimdir? Hayatı, Eserleri

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Ali Ekber Çiçek, (d. 1935, Ulalar Köyü-Erzincan - ö. 26 Nisan 2006 İstanbul)
Türk halk müziği sanatçısı.

Ali Ekber Çiçek

Çiçek, babasını 1939 Erzincan depreminde yitirdi ve küçük yaşlarda rençberlik (çiftçilik) yapmaya başladı. Bu arada bağlamayı öğrendi ve cem toplantılarında kulağı Alevi deyişleri ve ezgileriyle doldu. İlkokul öğreniminden sonra maddi olanaksızlıklar sonucu öğrenimini sürdüremedi, ancak ağır yaşam şartlarına karşın müzikten hiç kopmadı.

Müzik aşkı ağır basınca İstanbul'a göç etti ve halk müziğinin önemli isimleriyle tanıştı. Askerden sonra TRT'nin açtığı sınavı kazanarak, Muzaffer Sarısözen döneminde TRT Ankara Radyosu'na ve Yurttan Sesler Korosu'na girdi. 35 yılı aşkın bir sürede 400'den fazla türküyü derleyerek geniş kitlelere ulaştırdı.

TRT arşivlerinde 54 kaseti bulunan Ali Ekber Çiçek'in Türkiye'deki bütün türkücüler tarafından derlemeleri söylenmektedir. 2003 yılının başlarında TRT Belgesel Programlar Müdürlüğü tarafından Ali Ekber Çiçek'in hayatını anlatan Cahilden Uzak Dur, Kemale Yakın isimli belgesel çekilmiştir.

Başta Haydar Haydar olmak üzere Türk halk müziğine bir çok unutulmaz türkü armağan eden bağlama sanatçısı ve derlemeci Ali Ekber Çiçek yakalandığı hastalıktan kurtulamayarak, 2006 yılında, 71 yaşında hayata veda etti.

Ali Ekber Çiçek'ten Derlenen Bazı Türküler
  • Böyle İkrarınan Böyle Yolunan
  • Bunca Olan Emeğimi
  • Derdim Çoktur Hangisine Yanayım
  • Ey Erenler Akıl Fikir Eyleyin
  • Gönül Gel Seninle muhabbet Edelim
  • Gurbet Elde Bir Hal Geldi Başıma
  • Gurbet Elde Yadellerin Derdini
  • Gül Yüzlü Sevdiğim
  • Hazin Hazin Esen Seher Yelleri
  • İsmini Sevdiğim Saadetli Dostum
  • Nasıl Yar Diyeyim Ben Böyle Yare