Aksaray Sultan Hanı

aksaray-sultan-hani.jpg

Burası neresi? Aksaray’ın aynı isimli Sultan Hanı Kasabası’nda yer alan tarihi han, Anadolu Selçukluları döneminden şehre kalan oldukça önemli tarihi mimari yapılardan biri. Dönemin Selçuklu hükümdarı I. Alaeddin Keykubad’ın isteği üzerine 1229 yılında yapılan han, Aksaray şehir merkezine 33 km mesafede yer alıyor. Dikdörtgen mimariye sahip olan han, kesme taş ve molozdan inşa edilmiş.

Neden gitmeliyim? Türkiye’nin en büyük hanlarından biri olarak kabul edilen yapı, Sivas’ta yer alan Gök Medrese’yle olan benzerliğiyle de dikkat çekiyor. Kemerin hemen altındaki “Kudret Allah’ındır” anlamına gelen ya da ziyaretçiler tarafından ilgi görmektedir. Kubbenin külahı ise ne yazık ki günümüze kadar ulaşamamıştır. Buna rağmen han, 2014 senesinde UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil ederek dünya genelinde ne denli önemli bir miras olduğunu kanıtlamıştır.

• Adres: Selçuk, 68000 Sultanhanı/Aksaray Merkez/Aksaray
  • Ziyaret Saatleri: 08:00-17:00
  • Giriş Ücreti: Ücretsiz

• Beğen
Tepkiler: LsR

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Jdkdjdkdjddod ben bıktım görmekten valla klasik anadolu 🤣bence burda garip olan benim . insanlara diyorum ama ben garip bir türüm... Kafa istanbul kafası jfkdkdk

Daha alışamadın sen anlaşılan kendini hala İstanbul"da sanıyorsun :giggle:

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Kadir inanırın alyazmalı filmi gibi... Heyy istanbullu hxjdjd