Ajuga Yetiştirme Koşulları Bakım Ipuçları Ve Daha Fazlası

Katılım
10 Şubat 2022
Mesajlar
14,532
Çözümler
1
Tepkime puanı
6,458
Cinsiyet
bPg20e
Ajuga-Bakimi.jpg

Genellikle zengin derin bordo aleminde ve bazen krem ve pembe kenarlarda çok çeşitli yeşillik renkleriyle ajuga, güzel bir yer örtüsü yapar. Yeşillik de genellikle kırışmış ve çok parlaktır. Bununla birlikte, bunun sadece bir yeşillik bitkisi olduğunu düşünüyorsanız, bahar yaza girerken oldukça şaşıracaksınız. Daha sonra ajuga parlak mavi, mor, pembe veya beyaz çiçeklerden oluşan küçük sivri uçlarla kaplanır.

 • Cins Adı: Ajuga
 • Işık: Kısmi Gölgeli Güneş
 • Bitki Türü: Çok yıllık
 • Yükseklik: 15 cm altı
 • Genişlik: 15 ila 45 cm genişliğinde
 • Çiçek Rengi: Mavi Mor Beyaz Pembe
 • Yeşillik Rengi: Mavi-yeşil Mor / Bordo
 • Sezon Özellikleri: Bahar Çiçeği Yaz Çiçekleri
 • Sorun Çözücüler: Geyik Dayanıklı Toprak örtüsü Kuraklığa dayanıklı Eğim / Erozyon Kontrolü
 • Özel Özellikler: Düşük bakım
 • Yayılma: Bölünme Kök Kesimler
Ajuga.jpg

Bugleweed​

Halı otu ve bugleweed gibi yaygın bir adla, bu bitkinin güçlü bir yetiştirici olduğunu varsaymakta haklı olursunuz. Bitkinin her büyüme noktası aslında küçük bir yeşillik rozetidir. Ajuga, bolca dolaşan dışkı göndererek istikrarlı bir şekilde yayılır.

Stolonlar, bitkiden dışarı doğru büyüyen esasen yatay köklerdir. Bu stolondaki her düğümde, bitki ayrıca kökler gönderir ve başka bir yaprak tacı oluşturur – böylelikle büyürken küçük bitki kolonileri oluştururlar. Bu aynı zamanda paylaşımı son derece kolaylaştırır: bu köklü bölümlerden birkaçını kazın ve bunları iletin.

Ajuga’nın yaprakları birbirine yakın durur ve bu onları daha kısa tutar. Dışkıların düğümleri de çok kısadır, bu da yabani otların bitkiler arasında büyümesini önlemek için ideal yoğun koloniler oluşturur. Ajuga bir yer örtüsü olarak kabul edilse de yaya trafiğinde iyi sonuç vermediğini unutmayın. Tesis, az miktarda çiğnemeyi kaldırabilir, ancak çim değiştirme olarak kullanılmamalıdır.

Ajuga Care Bilmeniz Gerekenler​

Ajuga, çok az bakım gerektiren bir tesistir. Küçük yapısı nedeniyle, her baharda kesilmesine gerek yoktur ve çiçeklerin herhangi bir çıkmaza ihtiyacı yoktur. Ilıman iklimlerde, ajuga yarı yaprak dökmeyen olabilir. Bu nedenle, ılık bir kış geçiriyorsanız, geçen sonbahardaki yapraklar ilkbaharda hala iyi görünebilir!

Ajuga yerleştirme, özellikle yeşillik rengine bağlı olarak çeşide özgü olabilir, ancak genel olarak tam güneşten tam gölgeye kadar her şeyi kaldırabilir. Derin, parlak bordo yeşillik çeşitleri biraz daha donuk olacak ve tam gölgede biraz yeşil alabilir, ancak yine de iyi büyüyecekler. Süslü bitki örtüsünün genel rengi en az yarım gün güneşte en iyi halini alır.

Ajuga, iyi drene edilmiş, nemli toprakta en iyisini yapar, ancak kuraklık ve kuru toprakla iyi başa çıkar. Minyatür çeşitlerden bazıları, oluk bahçelerine ve kaplara harika eklemeler yapar. En büyük endişe, bitkinin çok ıslanmamasını sağlamaktır çünkü taç çürümesi yaygın bir sorundur. Bunu önlemek için, bitkilerinizi uygun şekilde yerleştirdiğinizden emin olun.

Daha Fazla Ajuga Çeşitleri​

Bugleweed​

Ajuga reptans, 23 cm uzunluğa kadar çiçek sivri uçlu, 10 cm uzunluğunda, düşük büyüyen bir mat oluşturur. Alacalı yaprakları olan birçok form mevcuttur.

Halı Bugle​

Ajuga genevensis, kısmi gölgede gösterişli bir yer örtüsü olarak iyi çalışan nispeten nadir bir formdur. Çoğu formda mavi çiçekler bulunur, ancak beyaz ve pembe türleri de mevcuttur.

‘Siyah Tarak’ Ajuga​

Ajuga ‘Kara Deniz Tarağı’ sürüngeni parlak, koyu mor yapraklara ve ilkbahar mavisi çiçeklere sahiptir. Kaplarda çarpıcı.

‘Burgundy Glow’ Ajuga​

Ajuga reptans ‘Burgundy Glow’, yeşilden morumsu kestane rengine kadar değişen yeşilliklere sahiptir. İlkbaharda mavi çiçekler renkli bitki örtüsünün üzerinde yükselir.

‘Çikolata Parçacıklı’ Ajuga​

Ajuga ‘Chocolate Chip’, dar bordo yaprakları ve ilkbaharda mor çiçeklerle minyatür bir melezdir.

‘Dixie Chip’ Ajuga​

Ajuga reptans ‘Dixie Chip’, beyaz, krem ve pembe ile çizgili yapraklar sunan alacalı bir seçimdir. İlkbaharda mavi çiçeklerle süslenir.

‘Gümüş Güzellik’ Ajuga​

Ajuga reptans ‘Silver Beauty’, kenarları beyaz kenarlı gümüşi-yeşil yapraklarıyla hızlı büyüyen bir seçimdir. İlkbaharda küçük sivri uçlu mavi çiçekler taşır ve 30 cm boyunda ve 60 cm genişliğinde büyür.

Mercan çanları​

İnanılmaz yeşillik desenlerine sahip heyecan verici yeni seçimler, haritaya mercan çanları koydu. Daha önce esas olarak zarif kırmızımsı çiçeklerden oluşan kuleleri için zevk alan mercan çanları, şimdi farklı renkteki yaprakların olağandışı beneklenmesi ve damarlanması için yetiştirilmektedir.

Uzun saplı yaprak dökmeyen veya yarı yaprak dökmeyen loblu yaprakların düşük kümeleri, mercan çanları güzel yer örtücü bitkiler yapar. Humus bakımından zengin, nem tutucu toprağın tadını çıkarırlar. Kışları çok soğuk olan bölgelerde aşırı yüklenmeye dikkat edin.

Fothergilla​

Bir Kuzey Amerika yerlisi olan fothergilla, bal tatlısı çalı çiçekleri, ateşli sonbahar yaprakları ve açık, havadar alışkanlığıyla her gölge bahçesinde bir yeri hak ediyor. Karmaşık dal yapısı kış manzaralarıyla ilgilenir. Bakımı kolay olan fothergilla, budama gerektirmez. Kösele yaprakların alt kısımları daha açık olur ve sonbaharda kırmızı, turuncu ve parlak sarı tonlarını döndürür.

Kanayan Kalp​

Kalbin tabanında çıkıntılı bir uç ile kalp şeklindeki pembe veya beyaz çiçeklerine baktığınızda, kanayan kalbin ortak adının kökenini görmek kolaydır. Nemli, iyi drene edilmiş topraklarda en iyi kısmi ila tam gölgede büyürler. Bazı türler sadece ilkbaharda çiçek açarken, diğerleri sıcaklıklar çok yüksek olmadığı sürece ilkbahar, yaz ve sonbaharda çiçek açar.
 
Katılım
24 Nisan 2022
Mesajlar
19
Tepkime puanı
18
Yaş
35
Konum
İstanbul
İsim
NG
Memleket
Kayseri
Meslek
Tuhafiye
Cinsiyet
bPg20e
Medeni Hal
Ormanlık alanlar bunlardan kaynıyor dolu, hemde evde olması bence yersiz.
 

Benzer konular

Geri
Üst Alt