Ağız bakımı ile alakalı altın kıymetinde teklifler

Ağız bakımı ile alakalı altın kıymetinde teklifler

Diş sıhhatini gözetmek için farkında olmadan yapılan yanlışların ağız ve diş sıhhati üzerinde tesiri büyük.

Liv Hospital Ağız ve Diş Sıhhati Muayenehaneyi Uzmanı Dt. Fırat Dağcıoğlu ağız bakımı hakkında altın kıymetinde tekliflerde bulundu.
– Her gün en az iki kere kumpaslı diş fırçalayın:
Herkesin bildiği en temel diş bakım operasyonu da olsa, özellikle geceleri diş fırçalamak bazen sıçranıyor. Oysa özellikle yatmadan evvel diş fırçalamanın ehemmiyeti büyük. Gece süresince kapalı olan ağız içinde diş çürüğüne neden olan bakteriler çok daha fazla ve süratli artıyor. O surattan aksatmadan gece uyumadan evvel ve sabah olmak üzere en az iki kere diş fırçalamayı sıçramamak gerekiyor.
– Diş hekimi hakimiyetini sıçramayın:
Ağız içindeki problemler her zaman kendini ağrı ile göstermez. Ağrımaya başladığında çok ilerlemiş olabilir. Bu da yapılacak rehabilitasyonun oranla daha güç ve uzun olmasına neden olur. Kolay bir dolguyla çözülebilecek bir diş kanal rehabilitasyonu, kanal rehabilitasyonu ile çözülebilecek bir diş çekim gerektirebilir. Özellikle gece veya ehemmiyetli günlerde şiddetlenen diş ağrıları bireyi çok güç gidişatta vazgeçer. Bu nedenle 6 ayda bir diş hekimi hakimiyeti sizin fark etmediğiniz kasvetleri başlangıç evresinde tespit eder.

– Diş ipi ehemmiyetli:
Diş fırçalamak diş yüzeylerini paklerken, diş aralarında kalan plaklara neden olur. Dişlerde var olan hafif çapraşıklıklar bu gidişatı arttırır. Diş fırçasının giremediği arayüzleri arınmanın tek yolu diş ipi kullanmaktır.
– Sıhhatine de dikkat edin:
Diş eti sıhhati olmadan ağız sıhhatinden bahsetmek muhtemel değildir. Diş sıhhati için zorunlu bakımları bütün olarak uygulandığında diş etleri de sağlıklı olacaktır. Aksi takdirde diş eti rahatsızlıkları diş problemleri kadar ciddi ağrılar ve kasvetler yaratır.
– İyi beslenin:
Sağlıklı beslenmenin diş ve ağız sıhhati açısından ehemmiyeti büyük. Özellikle C vitamini diş eti sağlığına gözetirken, yoğurt, peynir gibi hem yağ hem süt kapsayan yiyecekler diş sıhhati için ehemmiyetlidir. Perhizden, şekerli ve asitli gıda meşrubatları çıkarmak, bu yiyecekler harcandığında da diş yüzeylerini arınmak gerekir. Şekersiz sakız çiğnemek de tükürük akışını çoğaldırarak ağız içinin arınılmasını basitleştirir.
– Sağlık sıhhatini de etkiliyor:
Kronik rahatsızlıklar bedende yol açtıkları farklılıklarla ya da kullanılan ilaçlar nedeniyle diş sıhhatini tesirler. Bu rahatsızlıkların başında diyabet, kalp hastalıkları, karaciğer ve böbrek yetmezliği, reflü, emoterapi ve radyoterapi evveli yarıyıl sayılabilir. Bu tip rahatsızlıkların teşhisi konduğunda diş hekiminizle görüşmeniz zorunlu rehabilitasyonların yapılması ve gereken temkinlerin alınmasını sağlar.
– Gebelikte diş bakımını ekstra umursayın:
Gebelikte değişen hormonlar diş eti hassasiyeti ve kanamalarını çoğaldırır, ağız içinde problem oluşmasını basitleştirir. Gebelerin bu yarıyılda diş hekimi hakimiyetlerini çoğaldırmaları, diştaşı pakliğini sıklaştırmaları ehemmiyetlidir. Ayrıca gebelikte özellikle kullanılacak ilaçlar suratından ve erken doğum ya da düşük gibi tehlikeleri önlemek için muhtemel olduğunca az rehabilitasyon yapmak en doğru olanıdır. Bu yarıyılı emzirme yarıyılı takip eder ve annenin ilaç kullanması seçim edilmez. O surattan özellikle tasarılı gebelikler de, hamile kalmadan diş hekimi hakimiyetine gitmek ve gereken tüm rehabilitasyonları yaptırmak ehemmiyetlidir.
– Ağız içindeki yaraları ciddiye alın:
Genel sıhhati tehdit edebilecek bir hayli hastalığın ilk bulguları ağız içinde kendini gösterir. Uzun zaman ağızda kalan ya da sık yineleyen ağız yaraları, renk farklılıkları ya da şişlikler oluştuğunda bir diş hekimine ya da ağız hastalıkları uzmanına müracaat etin.
– Süt dişleri ehemmiyetli:
Süt dişleri daimi dişler için yer yakalayıcı vazifeyi görür.. Süt dişlerinin müddetinden evvel çekilmesi daimi dişlerde çapraşıklıklara; süt dişlerinde çürüklerin yol açtığı irin ve abseler daimi dişlerde biçim ve renk bozukluklarına yol açar. Süt dişleri çıktığı andan itibaren arınılmalı, 4 yaşından itibaren de kumpaslı hekim hakimiyeti yapılmalıdır.
– Ağız içindeki braket, kuron köprü, dolgu ve implant gibi materyallerin bakımını ilgisizlik etmeyin:
Ağız içerisine sonradan yerleştirilen her türlü onarım titiz bakım gerektirir. Bu bakımlar için kullanılması gereken arayüz fırçaları, ağız duşları ya da köprü altı ipleri gibi aparatları, hekimin önerdiği gibi kullanmak, yapılan rehabilitasyonun uzun zaman sağlam kalmasını ve ağız içinde arınılmamış hiçbir alan kalmamasını sağlar

• Beğen
Tepkiler: LsR

Cheerful

lalalalalala*
İsim
cemo
Meslek
boş yapmak
Medeni Hal
Diş ipiyle diş etini kesen bir ben miyim

Cheerful

lalalalalala*
İsim
cemo
Meslek
boş yapmak
Medeni Hal
Canım diş ipini diş arasına nasıl yerleştirip yapıyorsunuz. Ben sağlıkçı olarak bir kere bile kullanamadım :D Diş hassasiyeti yapmıyor mu? Diş ipi sanıldığı kadar sağlıklı değil zarar veriyor
Bir kere yaptım canım acıdı sonra nalet okudum
Tavsiye etmiyorum bende jzjzkzbskzn

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Canım diş ipini diş arasına nasıl yerleştirip yapıyorsunuz. Ben sağlıkçı olarak bir kere bile kullanamadım :D Diş hassasiyeti yapmıyor mu? Diş ipi sanıldığı kadar sağlıklı değil zarar veriyor
Bende kullanmıyorum uzman doktor fatih olarak tavsiye etmiyorum :haha:
Bir kere yaptım canım acıdı sonra nalet okudum
Tavsiye etmiyorum bende jzjzkzbskzn
Evet sana gelelim cadı çırağı asdasdasd sen şeyap diş ipi kullanma... Plastik kürdanlar var dişlerin arasına girmek için uçları böyle saçaklı fırça gibi diş ipi kullanamayanlar için o daha iyi.. Hem inanmazsın belki kullanımıda keyifli kürdan gibi...

Ama çok çeşiti var ismini bilmiyorum dur bulursam resimliyim yada kendin bak googleden ..
[automerge]1645035996[/automerge]
Bi böyle birşey var bunu yeni gördüm diş ipli kürdan..

9523172081714.jpg

Şöyle bir ürünümüz var ne vereyim ablama

tercihiniz-kurdan-niyetine-arayuz-fircasi-olsun-9185674_5117_amp.jpg

[automerge]1645036097[/automerge]
Benim dediğimde bundan eczanelerde var bence denemelisin dişlerine bakım yapıyorsan

ift-kafa-120-adet-di-ipi-di-aras-k-rdan-f-r-a-f-r.jpg_Q90.jpg_.webp

Cheerful

lalalalalala*
İsim
cemo
Meslek
boş yapmak
Medeni Hal
Bu çocuk seyyar satıcı olur he

• Beğen
Tepkiler: LsR