AFAD Acil Çağrı nasıl kullanılır?

Bu felaketlerde mobil uygulamaların öneminin büyük olduğu bilinirken AFAD Başkanlığı, vatandaşların afet ve deprem anında yardım ekiplerine cep telefonu üzerinden ulaşmasını sağlayan "AFAD Acil Çağrı" adlı mobil uygulaması hayat kurtardığını belirtti.

AFAD ACİL ÇAĞRI UYGULAMASI NEDİR

Afet ve acil durumlarda telefonla yardım ekiplerine ulaşmayı sağlayan ve en yakın toplanma alanlarını gösteren uygulamada, afet eğitim videoları da yer almaktadır.

Uygulamanın kullanılabilmesi için AFAD Acil uygulamasının telefona indirilmesinin ardından, telefon numarasının girilmesi gerekiyor.

60220231314209833069.PNG

Kısa mesaj ile gelen şifrenin girilmesi ve telefon numarasının doğrulanmasının ardından uygulama, TC kimlik numarasının girilmesi ve konum yetkisinin verilmesiyle aktif hale geliyor.

AFAD Acil uygulamasında, afet anında açıldığında kişiye en yakın toplanma alanı gösteriliyor ve afetzedenin buraya ulaşabilmesi için yol tarifi yapılıyor.

Toplanma alanına gidemeyecek durumda olanlar ise gerektiğinde internet üzerinden acil çağrı başlatabiliyor.

60220231314469836160.PNG

Çağrı başlatıldığında 112 Acil Çağrı Merkezi'ne bağlanılıyor, bundan sonra afetzedenin durumunu kısaca anlatan butonlar kullanılabiliyor.

Kişi konuşabilecek durumda değil ise uygulamadaki acil durum cümleleri kullanılarak mesaj yoluyla yardım alınabiliyor.

Cheerful

lalalalalala*
İsim
cemo
Meslek
boş yapmak
Medeni Hal
numaramı kabul etmiyor inatla inceleyeyim dedim nolur nolmaz diyede..
enkazın altında olsam bunla mı uğraşacam çok sinir bozucu uygulama

Geri
Üst Alt