Âdet görmesi gecikmiş kızlar ne zaman mükellef olurlar?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Dinî hükümlerle mükellef olma, ergen olmakla başlar. Kızlar âdet görmekle büluğa ermiş yani ergen sayılırlar.
15 yaşına kadar ergenliğe ulaşmamış bir kız, 15 yaşını bitirdiği tarihten itibaren hükmen ergen ve mükellef sayılır (Mevsılî, el-İhtiyâr, II, 234-235; Tahtâvî, Hâşiye, 108; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 226).

Bunu bilmeyen kız gitsin annesini babasını paralasın niye öğretmediniz diye aman, çocuklar çekiyor birey olarak cahillikleri hep

• Beğen
Tepkiler: LsR

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Bunu bilmeyen kız gitsin annesini babasını paralasın niye öğretmediniz diye aman, çocuklar çekiyor birey olarak cahillikleri hep
Anne babalarda var bilmeyen... ben bu konuları konuşmasını seven birisi değilim ama kadın yapısı olarak dinen'de tıbben'de erkek ve kadın doğal döngülerini çok iyi bilirim...
Biz istanbulda yaşıyoruz çocukluğumun 3 yaşından sonraki zamanı burda geçti.. doğulu aileler 8 çocuklu komşularımız vardı... kadın 40 yaşlarında bu durumun farkında değildi mesela .. neyse anlatmıyim şimdi... ama çocuklar ailelerin'den dolayı bilinçsiz diye ailelere suç atmak doğru olmaz.. 20 yıl önceki insanların köyden şehire göçmesi demek birden uygarlığı yakalamış gibi yaşamaları demek değil...

Birde bu bayanların tepkisini anlamıyorum hafif bir tepki veriliyor bu duruma regl olaylarının erkekler tarafından konuşulması paylaşılması rahatsız ediyor içten içe... yahu bu sizin doğanız bunda özel bir durum yok.. yumurtla pis kanı dışa at budur bunun özeti... bu olay olmasa zaten hamile kalamazsınız insanların çoğalma evresinin kanunu bu...
Bir kere bu cinsellik akıla getiriyor cinsel organdan çıktığı için.. buna rahim diye bilirsek hiçte öyle cinsellikle alakası olmadığını idrak ederiz.. kafalar bulanık bir çoğunun...
Birde adet değil regl diyin diyorlar.. anadoluda'da ortadoğuda savaş var derler. ..
Geçin bunları..
Dinen hayız adet.. tıbben regl özel gün denilir... mevsimlerin gelişi gidişi gibi çok çoğal bir döngüdür bu.. bunun sapık düşüncesi olmamalı...

Çocuklardan girdik nerden çıktık :haha:

Anne babalarda var bilmeyen... ben bu konuları konuşmasını seven birisi değilim ama kadın yapısı olarak dinen'de tıbben'de erkek ve kadın doğal döngülerini çok iyi bilirim...
Biz istanbulda yaşıyoruz çocukluğumun 3 yaşından sonraki zamanı burda geçti.. doğulu aileler 8 çocuklu komşularımız vardı... kadın 40 yaşlarında bu durumun farkında değildi mesela .. neyse anlatmıyim şimdi... ama çocuklar ailelerin'den dolayı bilinçsiz diye ailelere suç atmak doğru olmaz.. 20 yıl önceki insanların köyden şehire göçmesi demek birden uygarlığı yakalamış gibi yaşamaları demek değil...

Birde bu bayanların tepkisini anlamıyorum hafif bir tepki veriliyor bu duruma regl olaylarının erkekler tarafından konuşulması paylaşılması rahatsız ediyor içten içe... yahu bu sizin doğanız bunda özel bir durum yok.. yumurtla pis kanı dışa at budur bunun özeti... bu olay olmasa zaten hamile kalamazsınız insanların çoğalma evresinin kanunu bu...
Bir kere bu cinsellik akıla getiriyor cinsel organdan çıktığı için.. buna rahim diye bilirsek hiçte öyle cinsellikle alakası olmadığını idrak ederiz.. kafalar bulanık bir çoğunun...
Birde adet değil regl diyin diyorlar.. anadoluda'da ortadoğuda savaş var derler. ..
Geçin bunları..
Dinen hayız adet.. tıbben regl özel gün denilir... mevsimlerin gelişi gidişi gibi çok çoğal bir döngüdür bu.. bunun sapık düşüncesi olmamalı...

Çocuklardan girdik nerden çıktık :haha:
Seni kesinlikle yazar yapmalıyız

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
@Mekansız, geç kaldın... ben zaten yazarım... :glly:

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Hocam diğer tarafta kızıyorsun burada yeşil ışık yakışıyorsun anlayamadım olayını :D
Ya kardeşim ben 33 yaşındayım 14 yaşımdan bu zamana kadar rap lirikalleriyle ilgileniyorum yani tüketici değilim üreticiyim.. 12 yıl ara boşluk var sanallarda paylaşım yapmadığım için şarkılar yapmadığım için.. şarkı track konusunda yeniden bir amatör süreçlere daldım.. ama yazmak konusunda bu benim dna'larımda hep vardı zaten... allah var ciddi manada yazıpta bu benim eserim dediğim birşey yok ortada... 2 - 5 dakika arasında klavyeden bişiler yazar paylaşırım... bu size yazmayanlar topluluğu içinde olunca yazan birisini görünce güzel birşey'miş gibi geliyor... ondan dedim zaten yazarım diye..

Ya kardeşim ben 33 yaşındayım 14 yaşımdan bu zamana kadar rap lirikalleriyle ilgileniyorum yani tüketici değilim üreticiyim.. 12 yıl ara boşluk var sanallarda paylaşım yapmadığım için şarkılar yapmadığım için.. şarkı track konusunda yeniden bir amatör süreçlere daldım.. ama yazmak konusunda bu benim dna'larımda hep vardı zaten... allah var ciddi manada yazıpta bu benim eserim dediğim birşey yok ortada... 2 - 5 dakika arasında klavyeden bişiler yazar paylaşırım... bu size yazmayanlar topluluğu içinde olunca yazan birisini görünce güzel birşey'miş gibi geliyor... ondan dedim zaten yazarım diye..
Tamam da neden kızıyorsun onu anlamadım ben

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Tamam da neden kızıyorsun onu anlamadım ben
E çünkü 35 sitesi olan bir site sahibine diyorsun'ki gel sana sitede rank verelim yazar ol :haha: onu geçtim birde ücretlendirme diyorsun... ya abi sen bir lisanslı sitenin ne kadar maal olduğunu biliyor'musun ? ki ben 30 üstü siteden bahsettim şimdi.. :D yapmayın şunları ya o eskiden'di sana rank vereyim sen burda kal gibi söylemler.. kimse için yazmam kimse için birşey yapmam.. kendim için paylaşım yapıyorum ben.. bir beklentimde yok.. hem okuduklarınızı bile anlamıyorsunuz rap ritimlerine yazılmış sözler onlar.. buna yazar demekte biraz garip olur neyse.. uzatmıycam..

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Bu konu kilitli kalsın bence :) fıkıh ya hani.. ben dahil yorumlar'da hepimiz boş yapmışız...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt