Açıköğretimin Avantajları

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Açıköğretim Deyipte Geçmeyin...!

Tercihlerini açıköğretim programından yapacak veya şuan normal üniversitelerde okuyan arka
daşlar bu bölümü dikkatlice inceleyin. Bugün ülkemizde yüzbinlerce kişiyi üniversite diploması
imkanı sağlayan Anadolu Üniversitesi Uzaktan Öğretim Sistemi hiçte küçümsenecek bir olay
değil..!!! Açıköğretim dediğimize bakmayın çünkü sizler bir Anadolu Üniversitesi öğrencisi olacak
sınız ve diplomanızda Anadolu Üniversitesi mezunudur yazacak.

(Açıköğretim ibaresi kesinlikle yer almayacak.)

Açıköğretim Sistemi Nasıl Bir Sistemdir ?

Açıköğretim bir uzaktan eğitim sistemidir. Dolayısı ile örgün öğretimdeki gibi değildir. Açıköğretim
programına kaydınızı bulunduğunuz şehirdeki açıköğretim bürolarından yaptırırsınız. Aynı şekilde
mezun olana kadar bütün işlemleriniz (kitap, paso, tecil, öğrenci belgesi vs.) yine bürolarda işlem
görür. Sınavlara bulunduğunuz şehirlerdeki okullarda girersiniz. (Aynı öss'de olduğu gibi). Sınav yer
leriniz bir ay öncesinden evinize postalanır. Açıköğretim sisteminde 3 sınav vardır. (Ara sınav, final ve bütünleme) Ara sınavda kitabın yarısından final ve bütünlemede ise kitabın tamamından sorumlu
olursunuz. Arasınav Nisanın ilk haftası, finaller haziranın ilk haftası, bütünlemeler ise Eylülün ilk haf
tasında yapılır. Sınavlar haftasonu olur. Cumartasi günü 3 Pazar günü ise 4 dersten sınava girersiniz.
Sınavlar test usulü olup 3 yanlış 1 doğruyu götürmemektedir. Ortalama bir dersten 30-35 soru gelir.

Arasınav'ın %30'u Final'in ise %70'i alınır. Baraj notu 50'dir. Başarısız olmanız halinde bütünlemeye
kalırsınız. Sınav sonuçları sınavlardan 1 ay sonra adresinize postalanır.

En fazla 2 dersten borçlu olarak bir üst sınıfa geçebilirsiniz.

Sınavlara üniversitemizin vermiş olduğu kitaplardan TRT 4'te yayınlanan tv yayınlarından veya inter
net üzerinden Anadolu Üniversitesi e-öğrenme sistemi ile hazırlanabilirsiniz.

Örgün Öğretim Programlarında Okuyan Öğrencilerine Sınavsız 2. Diploma Şansı

Şuan örgün öğretimde okumakta olan arkadaşlar eğer 2 yıllık bir bölüm okumaktaysanız ve bölümü
nüz eşit ağırlık veya sözel bir bölümse hiç sınava girmeden açıköğretim programına dahil 2 yıllık bir
bölümdede aynı anda okuyabilirsiniz. Ayrıca 2 yıllık örgün öğretim programında okuyan bir öğrenci
4 yıllık bir açıköğretim programına okuduğu bölüm eşit ağırlık olması şartıyla (çünkü açıköğretimde
sadece eşit ağırlıklı 4 yıllıklar var. İktisat, İşletme, Maliye, Kamu Yönetimi vs.) sınavsız yatay geçiş
yapabilirler. Bunun yanında 4 yıllık örgün öğretim programlarında öğrenim gören arkadaşlarda yine
bölümleri eşit ağırlık olması kaydıyla öss'ye girmeden açıköğretim programına dahil 4 yıllık bir bölüm
de öğrenim görüp 2. bir diploma alabilirler.

İşte Açıköğretim'in Avantajları:

1- Mezun olduğunuzda Anadolu Üniversitesinden mezun olacaksınız. Diplomanızda Anadolu Üniversitesi mezunudur yazacak.

2- Üniversite eğitimi ile birlikte çalışma hayatına atılacağınızdan normal üniversite mezunlarından bir adım önde olacaksınız.

3- 4 yıllık bir bölümü bitirdiğinizde LES sınavına girip Master yapabilirsiniz. Ayrıca öğretmenlik, mali müşavirlik, memurluk ve müfettişlik sınavlarına gibi diğer üniversite mezunlarının girdiği sınavlara
girebilirsiniz.

4-Erkek öğrenciler 4 yıllık bir bölümden mezun olmaları halinde 6 ay kısa dönem veya 12 ay yedek subay olarak askerlik yapabilir.

5- İki senelik herhangi bir bölümü bitirdiğinizde 4 senelik bir örgün eğitim veren üniversiteye dikey geçiş sınavı ile geçebilirsiniz.