30 saniyede ev yapımı mayonez

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Biz de, mayonez ve hardal (sadece 2-3 dakikada hazırlanıyor) evde hazırlanır. Mayonez yapmasını da hardal yapmasını da kayınpederimden öğrendim. Tahmin edersiniz ki, eskiden hazır mayonez bulmak pek kolay olmadığı için, kendi mayonezini kendi yapan kayınpederim de, bu işte üstad sayılır. Şimdi hazırını bulması kolay ama, evde yapılan hiçbir şeyi hazır almama takıntısı olan biri olarak hala kendim yapıyorum. Unutmayın raf ömrü uzayan gıdalar, sizin ömrünüzü kısaltır. Ayrıca evde yapılan mayonezin tadı hazır alınanlara benzemez. Bir kere kendiniz yaptınız mı, diğerlerini pek tercih etmezsiniz. Evde mayonezi eskiden 10 dakikada hazırlardım. Geçen gün yabancı bir yemek dergisinde, 30 saniye de hazırlanmış mayonez görünce hakikaten çok şaşırdım. Önce denedim, ardından videosunu da çektim. Sonuç mükemmel. Eğer siz de hala bu yöntemi öğrenmediyseniz buyrun. Malzemeler hemen hemen aynı, sadece hazırlama şekli değişik. Zaten sürenin kısalmasını sağlayan da bu.

30 saniyede hazırlanan hızlı mayonez tarifinin videosunu buradan izleyebilirsiniz.

30 saniyede hazırlanan hızlı mayonez tarifi

Malzemeler:

1 yumurtanın tamamı
1 küçük su bardağı bitkisel yağ
2 tatlı kaşığı limon suyu
1 çay kaşığı tuz, istenirse çok az taze çekilmiş karabiber
Hazırlanışı:

Ağzı geniş temiz ve kuru bir cam kavanoza, ya da kaseye yumurta, bitkisel yağ, tuz, karabiber, limon suyunu ekleyin.
El mikseri ile çırpın. Birkaç saniye içinde mayoneziniz hazır. Kavanozun ağzını kapatıp buzdolabına kaldırın. En geç iki gün içinde tüketin.
NOT; Bütün malzemeler aynı sıcaklıkta olmalı.

10 dakikada hazırlanan klasik mayonez tarifi

Malzemeler:

2 yumurta sarısı (çiğ olarak)
1,5 su bardağı bitkisel yağ
2 yemek kaşığı sirke ya da limon suyu (ben limon suyunu tercih ediyorum)
1 çay kaşığı tuz, çok az karabiber
Hazırlanışı:

Cam bir kasede yumurta sarılarını, limon suyunu ve tuzun birazını ilave ederek iyice çırpın.
Daha sonra yağını neredeyse damla damla ilave edin. Bu arada ara vermeden çok hızlı bir şekilde çırpmaya devam edin.
(İkinci kişi burada devreye girecek. Arkadaşınız, çocuğunuz vs... kaba yağı ilave ederken, siz de hızlıca çırpmaya devam edin.)
Yağ ve yumurtanın yavaş yavaş katılaşmaya başladığını, renginin hafifçe beyazlamaya başladığını göreceksiniz. Bu mayonezinizin tuttuğu anlamına gelir.
Bu aşamadan sonra, yağını daha fazla miktarlarda eklemeye başlayın.
Kalan tuzu da ekleyerek yağı bitirene kadar aynı şekilde devam edin.
Mayoneziniz artık hazır, temiz bir kapaklı kase veya kavanoza alıp buzdolabına kaldırın.
İçinde katkı malzemesi olmadığı için en fazla üç gün içinde tüketmeye çalışın.
Dikkat edelim!

Evde yapılan mayonezi en çok 2 ya da 3 gün içinde tüketin. Artarsa kullanmayın. O yüzden gerektiği zaman küçük miktarlarda hazırlayıp hemen tüketin.
Zeytinyağı ile hazırlamayın, tadı çok ağır olur, rengide daha sarı olur.
Kullanıldığı yere göre hazırladığınız mayoneze daha sonra istediğiniz ölçüde hardal ilavesi yapılabilir.
Arzuya göre, çeşitli ince kıyılmış taze baharatlar (kekik, fesleğen, biberiye, dereotu vs...) ve sarımsak ekleyerek servis yapın.
Dışarıda bekletmeyin, hızlı tüketin, çabuk bozulur.
Bu arada eğer hazırlarken bozduysanız (tutturamadıysanız), kesilen yağ ve yumurta karışımını atmayın. Börek, poğaça ya da kek yaparken kullanın.
Yeniden deniyorsanız, kıvamı tutunca bozduğunuz malzemenin bir kısmını (klasik tarif için geçerli) yağ yerine ilave edin. Haziran 2009
RİCA; Buradan bir ricada bulunmak istiyorum. Tariflerimi sadece bloğumdan paylaşıyorum. Sosyal medya hesaplarımdan tanıtımını yapar, bloğuma link veririm. Deneyip, paylaşan arkadaşlarımdan tariflerimi kopyalarak IG ya da Facebook sayfalarından paylaşmamalarını rica ediyorum. Alıntı yaparak bloglarınızdan paylaşabilirsiniz, bundan çok mutlu olurum. Göstereceğiniz anlayışa şimdiden çok teşekkür ederim.