2021 Nevruz Bayramınız Kutlu Olsun

NEVRUZ NEDİR? TÜRKLER'DE NEVRUZ'UN TARİHİ

21 Mart bütün varlıklar için uyanış, diriliş ve yaradılış günü olarak kabul edilerek, Nevruz/YENİGÜN bayramı adıyla kutlanır.

Orta Asya'da yaşayan Türkler, Anadolu Türkleri ve İranlıların yılbaşı olarak kabul ettikleri güne Nevruz adı verilir ki, yeni gün anlamına gelir. Gece ve gündüzün eşit olduğu Miladi 22 Mart, Rumi 9 Mart gününe rastlamaktadır.

Nevruz-i Sultani, Sultan Nevruz, Sultan Navrız, Navrız, Mart Dokuzu gibi adlarla da anılmaktadır.

Oniki Hayvanlı Türk Takviminde görüldüğü üzere Türklerde de çok eskiden beri bilinmekte ve törenlerle kutlanmaktadır. Türklerde Nevruz hakkında başlıca rivayet, bugünün bir kurtuluş günü olarak kabul edilmesidir. Yani Ergenekon'dan çıkıştır. İşte bu nedenle bugün Türklerde Nevruz, yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilmiş ve günümüze kadar bayramlarda kutlanagelmiştir. Orta Asya'daki Türk topluluklarından Azeri, Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar, Uygur Türkleri, Anadolu Türkleri ve Balkan Türkleri Nevruz geleneğini canlı olarak günümüze kadar yaşatmışlardır.

• Haha
Tepkiler: LsR

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Nedendir bilmiyorum tarihte türklerin diye geçsede benim aklıma kürtlerin taşkınlıkları lastik yakmaları geliyor... acaba türkiyede bunun kutlama şekili yanlışmı biliniyor

Bükre

İhmal ettiğin herşey ölür
bPg20e
"Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- (hicretten sonra Mekke'den) Medine'ye geldiklerinde, Medinelilerin (Nevruz günü ile Mehricân günü diye) eğlendikleri iki günleri vardı.

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-:

- Bu günler nedir? Diye sordu.

Medineliler:

- Biz (İslâm'dan önce), câhiliyet devrinden beri bu günlerde eğleniriz, dediler.

Bunun üzerine Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu

- Şüphesiz Allah size, o iki günün yerine daha hayırlı olan iki bayramı: Kurban bayramı ile Ramazan bayramını vermiştir." (Ebu Davud; hadis no: 1134. Nesâî; hadis no: 1556. Elbânî de; "Silsiletu'l-Ehâdîsi's-Sahîha"; hadis no: 2021'de hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.)

Dîne sonradan sokulan bayramlara, Nevruz bayramı, Anneler günü bayramı, Doğum günü (partisi), bağımsızlık (kurtuluş) bayramı gibi bayramlar da girer. Eğer kutlanılan bayram, Nevruz bayramı gibi, temelde kâfirlerin kutladıkları bayramlardan ise, bu takdirde haramlılığı, daha da şiddetli ve büyük olur.

Nevruz bayramı, câhilî bir bayramdır. Persler (Fârisler), İslâm'dan önce bu bayramı kutladıkları gibi, hristiyanlar da bu bayramı kutluyorlardı.

Perslere ve hristiyanlara benzemek sözkonusu olduğundan dolayı Nevruz bayramını kutlamanın haram oluşu, daha çok kesinlik kazanmaktadır.

İmam Zehebî -Allah ona rahmet etsin-, "et-Temessuk bi's-Sunen ve't-Tehzîr mine'l-Bide' /Sünnete Sarılmak ve Bid'atlardan Sakınmak" adlı risâlesinde şöyle demiştir:

"Doğum günü, Perşembe ve Nevruz gibi bayramlarda zimmet ehline benzemek, çirkin bir bid'attır. Bir müslüman, bu gün ve bayramları bilmeden dîn sayarak yaparsa (kutlarsa), yerilir ve kendisine İslâm'ın bu konudaki hükmü öğretilir. Eğer zimmet ehline sevgi besleyerek ve onların bayramlarına sevinç duyarak bu bayramı kutlarsa, bu davranışı da yerilir. Yok eğer bir gelenek ve eğlence olsun diye ve âilesini hoşnut edip çocuklarının teselli etmek için yaparsa, bu takdirde onun durumuna bakılır.Ameller, ancak niyetlere göre değerlendiririlir. Câhil kimse bu konuda mazeretlidir ve İslâm'ın bu konudaki hükmü kendisine yumuşak bir şekilde açıklanır. Allah Teâlâ en iyi bilendir." (Medine-i Münevvere İslâm Üniversitesi Dergisi; sayı: 103-104).

Perşembe: Hristiyanların bayramlarından birisidir. Onlar bu günü "Büyük Perşembe" diye adlandırmaktadırlar.

Fıkıh Ansiklopedisi; c: 12, s: 7'de şöyle denilmektedir:

"Bayramlarında Kâfirlere Benzemek:

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'den gelen şu hadis gereği, bayramlarında kâfirlere benzemek, câiz değildir.

مَنْ تَشَبَّهَ بِقَوْمٍ فَهُوَ مِنْهُمْ. [ رواه أبو داود وأحمد ]

"Her kim, bir topluluğa (kavme) benzerse (onların giyindiği gibi giyinirse, gittiği yolda giderse ve onların işlediği fiilleri işlerse, günah ve sevap bakımından) o da onlardandır." (Ebu Davud ve Ahmed ).

Bunun anlamı: Kâfirlere âit olan her şeyde onlara mutâbık kalmaktan ve onların bu davranışlarını onaylamaktan müslümanların onlardan yüz çevirmelerini sağlamak içindir.

Abdullah b. Amr'dan -Allah ondan ve babasından râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, o şöyle demiştir:

(( مَنْ مَرَّ بِبِلاَدِ الْأَعَاجَمِ (بَنَى بِأَرْضِ الْمُشْرِكِينَ) فََصَنَعَ نَيْرُوزَهُمْ وَمِهْرَجَانَهُمْ، وَتَشَبَّهَ بِهِمْ حَتَّى يَمُوتَ وَهُوَ كَذَلِكَ، حُشِرَ مَعَهُمْ يَوْم الْقِيَامَة.))

[ عون المعبود وفيض القدير]

"Her kim, Acemlerin ülkesinden geçerse (müşriklerin toprağında ikâmet ederse), onlarla beraber onların Nevruz ve Mihricân bayramlarını kutlar ve ölünceye kadar bu hâl üzere onlara benzerse, kıyâmet günü onlarla beraber haşrolur." (Avnu'l-Ma'bûd ve Feydu'l-Kadîr).

Çünkü bayramlar, şeriat ve yol kabilindendir.

Gayet açık ve net bence kutlamamak her müslüman için daha hayırlıdır

• Beğen

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Şüphesiz Allah size, o iki günün yerine daha hayırlı olan iki bayramı: Kurban bayramı ile Ramazan bayramını vermiştir." (Ebu Davud; hadis no: 1134. Nesâî; hadis no: 1556. Elbânî de; "Silsiletu'l-Ehâdîsi's-Sahîha"; hadis no: 2021'de hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.)
Bitti tartışmasını sosyalciler yapsın benim için nevruz yok hükmündedir demenin delilidir bu..

Nevruz bayramı, câhilî bir bayramdır. Persler (Fârisler), İslâm'dan önce bu bayramı kutladıkları gibi, hristiyanlar da bu bayramı kutluyorlardı.
"Doğum günü, Perşembe ve Nevruz gibi bayramlarda zimmet ehline benzemek, çirkin bir bid'attır.
Eğer zimmet ehline sevgi besleyerek ve onların bayramlarına sevinç duyarak bu bayramı kutlarsa, bu davranışı da yerilir. Yok eğer bir gelenek ve eğlence olsun diye ve âilesini hoşnut edip çocuklarının teselli etmek için yaparsa, bu takdirde onun durumuna bakılır.Ameller, ancak niyetlere göre değerlendiririlir. Câhil kimse bu konuda mazeretlidir ve İslâm'ın bu konudaki hükmü kendisine yumuşak bir şekilde açıklanır. Allah Teâlâ en iyi bilendir." (Medine-i Münevvere İslâm Üniversitesi Dergisi; sayı: 103-104).
Perşembe: Hristiyanların bayramlarından birisidir. Onlar bu günü "Büyük Perşembe" diye adlandırmaktadırlar.
"Her kim, Acemlerin ülkesinden geçerse (müşriklerin toprağında ikâmet ederse), onlarla beraber onların Nevruz ve Mihricân bayramlarını kutlar ve ölünceye kadar bu hâl üzere onlara benzerse, kıyâmet günü onlarla beraber haşrolur." (Avnu'l-Ma'bûd ve Feydu'l-Kadîr).

Cımbızımı bunlar için kullandım... şimdi istediğin kadar aydın ol prof ol bilmem ne bilgesi ol . kendi kendine kendi kitabına bakarak yorumla dur... işte bu kadar

Ha ama nevruzu kutlayanların nevruzuda kutlu olsun.. neticede kafir hristiyan bir topluluk değilsiniz müslümanız... sehabaler ve peygamberlerde dahil ... inançsızların işlerine karışmamıştır.. uzak durmuştur ama rencide etmemiştir.. alakası yok bununla ama kutlayan bilinçli biliçsiz kesim için diyorum ... Nevruz bayramı'(nız) Kutlu olsun..

Kerem

Kız & Erkek Babası
Memleket
Isparta
Medeni Hal
Dini bayramlar haricinde hiçbir milli bayrama gerek yok o zaman :) Eğer bir kutlamada şirk koşulmuyorsa, islam inancına ters düşecek söylemler yoksa kutlanmasında bir sakınca yoktur. Kültürel ve geçmişten gelen adetlerimi, örglerimizi ve geleneklerimizide unutmayalım. Nevruz bayramını severek ve isyerek kutlayanlardanım. Şuana kadar kimsenin de bu kutlamalarda taşkınlık yaptığını haddini aştığını görmedim. Baharın gelişini, ergenekondan çıkış destanını kutlamak ve hatırlamak çok güzel bir gelenek bana sorarsanız.

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Dini bayramlar haricinde hiçbir milli bayrama gerek yok o zaman :) Eğer bir kutlamada şirk koşulmuyorsa, islam inancına ters düşecek söylemler yoksa kutlanmasında bir sakınca yoktur. Kültürel ve geçmişten gelen adetlerimi, örglerimizi ve geleneklerimizide unutmayalım. Nevruz bayramını severek ve isyerek kutlayanlardanım. Şuana kadar kimsenin de bu kutlamalarda taşkınlık yaptığını haddini aştığını görmedim. Baharın gelişini, ergenekondan çıkış destanını kutlamak ve hatırlamak çok güzel bir gelenek bana sorarsanız.
abi bişi diycem ama alınmaca yok... nevruzu kutlayan kaç kişi gördüysem gözlerimle.. hepsi sanki ateşe tapıyordu :D o nasıl kutlama abi ya ateşin üzerinden atlamalar falan gerçekten nevruz böylemi kutlanıyor :skr:

Kerem

Kız & Erkek Babası
Memleket
Isparta
Medeni Hal
Orada ki ateş tapmak için değil yalnız, ergenekondan çıkışta demirin eritildiği anlatılır. Demirin eritilmesi temsilen ateş yakılıp kutlanılır.

• Beğen

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Orada ki ateş tapmak için değil yalnız, ergenekondan çıkışta demirin eritildiği anlatılır. Demirin eritilmesi temsilen ateş yakılıp kutlanılır.
bu biraz bana kerbela ayini gibi geldi.. ergenekon derken ben olayı anlamadım.. bu nevruz 1800'li yıllardan bu yana gelen birşey abi.. ergenekon derken bu zamandaki simgesel birşeyden bahseder gibi oldu.. acaba aynı şeydenmi bahsediyoruz :D Nevruz bayramı diye kutlama yapanlar benim gördüğüm üzerinden atlarlar hep .. yani bilmiyorum dediğin gibi sadece ateş yakılıpta bir temsili gibi olanını hiç görmedim.. muhtemelen ana haber bültenlerindede bu yakma olayı olacaktır.

Kerem

Kız & Erkek Babası
Memleket
Isparta
Medeni Hal
"Yeni yılın başlangıcı", "baharın müjdecisi", "doğa bayramı" olarak kabul gören ve tarihi 18 asırdan fazla olan Nevruz Bayramı, ritüellerle kutlanma devam ediyor.

Çin kaynaklarında, milattan önce 3. yüzyılda Hunların bahar aylarında şenlik düzenlediğinin yer alması dolayısıyla geçmişi o yıllara kadar dayandırılan nevruz, Türklerin Ergenekon'dan çıkış günü olarak da kabul ediliyor.

2010 yılında Afganistan, Arnavutluk, Hindistan, İran, Kazakistan, Türkmenistan ve Türkiye'nin talebiyle 21 Mart Birleşmiş Milletler tarafından resmi olarak "Uluslararası Nevruz Günü" kabul edildi.

Nevruz'un çıkış kaynağı ne?

Nevruz'un kutlanışı genel olarak tüm toplumlarda baharın başlangıcı ve doğanın yeniden hayat bulması ile ilişkilendirilse de ortaya çıkışı her toplumda farklı efsanelere dayandırılmış durumda.

İranlılar Nevruz'u ülkeyi tüm canlıları ölüme mahkum eden kıştan kurtaran mitolojik Kral Cemşid'e dayandırıyor. Tarihçiler Cemşid'in Proto-İranlıların avcı-toplayıcı yaşam tarzından yerleşik düzene ve çiftçiliğe geçişi temsil ediyor olabileceğini düşünüyor.

Kürtlerin Nevruz'u dayandırdığı efsaneye göre ise İran'ı zulümle bin yıl yöneten Asur Kralı Dehak'a (Zuhak) toplum dayanamayarak başkaldırıyor ve kral, demirci Kawa tarafından öldürülüyor. Efsaneye göre omuzlarındaki yılanları beslemek için her gün iki kişiyi öldüren Dehak'tan kurtaran ve daha sonra Kawa tarafından eğitilen bir genç ise Kürtlerin atası olarak kabul ediliyor.

Türkler için ise Nevruz kaynağını Göktürklerin yeniden doğuşunu anlatan Ergenekon Destanı'ndan alıyor. Destana göre dik yamaçlı dağlarla çevrili bir vadide 400 yıl kalan Türklerin dağın demir kısmını eriterek kendilerine yol açtıkları, çıktıkları günün 21 Mart olduğu anlatılıyor. Nevruz'un bu nedenle kutlandığına inanılıyor.

Ege Üniversitesi Türk Folklorü Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alimcan İnayet, nevruzun çıkış kaynağını şu şekilde özetliyor: "Nevruzun kökeniyle ilgili birkaç görüş ileri sürülmüştür. Bunlardan birisi nevruzun Türk bayramı olduğu, Türkler vasıtasıyla bütün Asya ve Avrupa'ya yayılmış olduğudur. Bu görüşü ileri sürenlere göre, nevruz geleneğinin temeli Ergenekon Destanı'dır. Ergenekon Türklerin var olma düşüncesinin sembolüdür. Nevruz, Türklerin Ergenekon'dan çıkışının anısına kutlanmıştır. Ayrıca Çin tarih kaynakları nevruzun Hunlar döneminden itibaren kutlanmakta olduğunu kaydeder."
Fatemeh Bahrami/Anadolu Ajansı

gibi gibi çok farklı kaynaktan farklı alıntılar alınabilir. Bu tür konular siyaset gibidir, tartıştıkça uzar aslında :D sonrada çatışmaya neden olur. Aslında herkesi kendi düşüncesine bırakmak lazım ama duramuyoruz :D

• Beğen

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Yani demek oluyorki bu bizim kültürümüzde olmayan sonradan gelen birşey :D he sen asker menşeilisin şimdi ben sana ne diyim :haha: Tsk içinde askerlik yapan biri olarak ben' ve sen hala tsk içinde olan biri olarak sana karşı birşeyler demem saçma senin bana karşı demen tuhaf olur zaten :haha:

ama şunu belirteyim kimse yanlış anlamasın.. islami bir hüküm varken ortada örnekleri verilmişken bunun tartışmaya açık olması uygun değil demek hafif kalır gereksizdir..
ben 2009 senesinde askerliğimi ağrı kozluda yaptığım için ve ordaki zaza kürt arkadaşların nevruz kutlama şeklini farklı gördüğüm için bendeki izi bam başka .. o yüzden ikna olma gibi bir şeyim olmaz çok ters bana .. kültürel olarak en başında çok ters geliyor .. gerek yanlış şekilde kutlamasını gördüm gerek bana uymadı. yani sonuç olarak bizde bende yok :c3:

Kerem

Kız & Erkek Babası
Memleket
Isparta
Medeni Hal
Bunun içinde şöyle diyebilirim bizim kültürümüzde Göktürkler’den bu yana olan bişey ? Allah’ın emirleri, farz olanlar ve haram olan şeyler bellidir. Ama son zamanlarda okuduklarım ve tartışılanları takip ettiğim kadarı İle büyük bir grup hadisleri ve sünnetleri tartışıyor. Kuran-ı Kerim dışındaki kaynakların güvenirliğide sorgulanabilir. Çalıştığım yer çok önemli değil bu işten önce bende herhangi bir vatandaştım ve büyüklerimden gördüklerim, öğrendiklerim bunlar.

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Kuran dışı hadis zaten tartışılır abi onu biliyorum ama işte ' sahihlik olayına girince iş kuranı öğreten hoca sıfatına giriyor hadisler bir yandan'da :) Büyüklerimiz baş taç'ıdır. bizimkilerde kutlardı :D ama ama ama ama ama işte hep bir amalarım vardır çç yeterki kaynaklarım mantıklarım sağlam olsun.. işi büyüklerimden böyle bildim dedikten sonra örf ' adet Her zaman geçerlidir...

Mesele burda günah olup olmaması değil.. gavurlara benzemek benzememek değil.. zaten gavurlar gibi kutlanmıyor .. yani buna yılbaşıda yapıldığı gibi yapılıyor demiyoruz demiyorlar... dini yönden hristiyanlara benzeme olayını söylüyorlar ..

şey gibi bu ya.. sen acılı cips seviyorsun ben ketçaplı... ama sonuçta ikimizde patatesi yemeyi seviyoruz :D neyse öyle işte :haha: uzar bu :haha:

Geri
Üst Alt